30. prosince 2010 9:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Postupný návrat k normálu

Ekonomický růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonomický růst | foto: Shutterstock

PRAHA Jaký bude rok 2011 z pohledu ekonoma? Zřejmě nic extra, ale rozhodně není důvod ke skepsi. Jako celek si ekonomika polepší, možná jenom o něco méně než v letošním roce.

Rok 2009 byl rokem, kdy na české hospodářství drtivě dopadla globální ekonomická recese. Naopak v roce 2010 jsme byli svědky oživení, které překonalo veškerá očekávání. Zatímco v loňském roce české hospodářství ztratilo v reálném vyjádření čtyři procenta, podle našich odhadů to vypadá, že si letos ekonomika polepší o zhruba 2,3 procenta.

Za oživením stál vývoj u našich největších obchodních partnerů v čele s Německem. Německá ekonomika zaznamená za letošní rok růst ve výši cca 3,5 procenta, což bude znamenat vůbec jeden z nejlepších výsledků v historii.

Českým exportérům a producentům pomohl i růst dalších pro nás důležitých zemí, jako je Slovensko či Polsko. V neposlední řadě byla letošní hospodářská výkonnost ovlivněna fotovoltaickým boomem. Hospodářský růst globální ekonomiky bude pokračovat i v roce 2011, i když zřejmě o něco pomalejším tempem.

Nová solární elektrárna se zde rozkládá na ploše sedmi hektarů, tedy asi desíti fotbalových hřišť, a sestává se z více než 17.000 panelů.

A to samé bude platit i pro českou ekonomiku. Po letošních očekávaných +2,3 procenta předpokládáme pro rok 2011 růst reálného HDP o zhruba 1,7 procenta. Zpomalení bude důsledkem konce fotovoltaického boomu a fiskálních konsolidací.

Situace na trhu práce by měla být stabilní, neměla by se nijak dramaticky zhoršovat, v poklidu v okolí dvouprocentního inflačního cíle by se měla držet inflace. Takové jsou naše prognózy. Skutečnost uvidíme za rok. 

Rok 2010 v obrazech

Je téměř jisté, že i rok 2011 přinese překvapení, na která budou muset ekonomové reagovat revizí prognóz.

Jan Vejmělek, ekonom Komerční banky