3. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Prognózy se již nezhoršují

Po volném pádu v úvodu roku se ekonomika stabilizovala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po volném pádu v úvodu roku se ekonomika stabilizovala | foto: Shutterstock

Napjaté finanční trhy stály za výrazným zhoršováním makroekonomických prognóz v Evropě ve druhé polovině loňského roku. Letošní první čtvrtletí bylo i díky krokům Evropské centrální banky ve znamení zmírnění finančního stresu – i když je otázkou, na jak dlouho – a stabilizace makroekonomických prognóz.

Ve světle tohoto vývoje jsme i my přišli na počátku tohoto týdne s aktualizovaným výhledem na české hospodářství.

Ekonomika: mírný růst I když revize proti předchozí prognóze byla minimální, podstatné je, že růstový výhled pro letošní i příští rok jsme vylepšili o 0,1 procentního bodu na +0,1 procenta letos, respektive +1,3 procenta pro rok 2013.

V dubnu zveřejněná data z české ekonomiky příjemně překvapila. Česká ekonomika by tak mohla za první kvartál vykázat růst, čímž by vystoupila z mírné recese zaznamenané v druhé polovině loňského roku; v dalších dvou čtvrtletích očekáváme stagnaci.

Hlavním tahounem letos budou opět čisté exporty, když zahraniční obchod zaznamenal v posledním čtvrtletí loňského roku a na začátku toho letošního výrazné zlepšení. Naopak pokles stále očekáváme u vládní spotřeby a spotřeby domácností, kde se negativně projevuje pokračující fiskální konsolidace.

Mírná recese druhé poloviny loňského roku byla doprovázena oslabením koruny, které kulminovalo na počátku prvního čtvrtletí u hladiny 26 korun za euro. Současné úrovně pod 25 korun za euro se nacházejí v blízkosti rovnovážného kurzu.

Krátkodobě vnímáme rizika na straně slabší koruny zejména kvůli nevyřešené dluhové krizi v Evropě; v ročním horizontu by koruna měla být silnější.

Akcie: CME a Pegas Náš výhled pro český akciový trh je stejně jako makroekonomický výhled stabilní, většinu velkých emisí by měl podporovat vysoký dividendový výnos. Podle našeho názoru jsou nejatraktivnějšími tituly na pražské burze CME a Pegas Nonwovens.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

Najdete na Lidovky.cz