4. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Průmysl ovlivní Česko

Dolní oblast Vítkovice zahrnuje rozsáhlý průmyslový areál Vítkovických železáren s unikátním souborem industriální architektury | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolní oblast Vítkovice zahrnuje rozsáhlý průmyslový areál Vítkovických železáren s unikátním souborem industriální architektury | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Pro českou ekonomiku je ve srovnání se západoevropskými zeměmi typický nadprůměrný podíl průmyslu. V sektoru je zaměstnáno téměř 30 procent pracujících, podíl průmyslu na celkové produkci ekonomiky přesahuje 40 procent.

Recese v eurozóně a slabá domácí poptávka se promítají i do zhoršující se situace v průmyslovém sektoru.

Jak ukazuje PMI index průmyslové aktivity, ke kontrakci dochází již půl roku a situace se dále zhoršuje. Podle zářijové statistiky výroba klesala nejrychlejším tempem za poslední tři roky právě kvůli slabé domácí i zahraniční poptávce, ale i celosvětovému vzestupu cen komodit zdražujícím vstupy.

ČTĚTE TAKÉ

Kvůli slabé poptávce ovšem nejsou výrobci schopni přenést zvýšené náklady na koncového odběratele. Odezvu má tato nepříznivá situace i na trhu práce, kde se podle respondentů zaměstnanost již dva měsíce v řadě snižuje.

A růst nezaměstnanosti zpětně negativně ovlivňuje spotřebitelskou poptávku.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!