7. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Slabá poptávka ještě slábne

Dluhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhy | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Zejména od vstupu Česka do EU v roce 2004 se staly čisté exporty jedním z hlavních tahounů hospodářského růstu a konvergence českého hospodářství k průměru eurozóny. Ekonomická recese roku 2009 však znamenala, že se exporty staly jediným růstovým faktorem. Domácí poptávka přestala ekonomiku podporovat, začala dokonce působit negativně. A tyto trendy v posledních měsících zesilují.

Data dubnových maloobchodních tržeb zklamala nečekaně hlubokým meziročním propadem o 4,1 procenta. Pokles byl zaznamenán prakticky v rámci celé struktury – od nižších prodejů v automobilovém sektoru po nižší prodeje potravin. Nárůst tržeb zaznamenávají zejména internetové obchody, což souvisí s jejich cenovou politikou.

Na české domácnosti dopadá fiskální konsolidace projevující se poklesem reálného disponibilního příjmu. Situace na trhu práce sice z pohledu nezaměstnanosti je proti loňskému roku mírně lepší, z pohledu výdělků ovšem tomu tak není. Kvůli vyšší inflaci letos poprvé od roku 1998 bude zaznamenán za celou ekonomiku pokles reálných příjmů. Domácí poptávka tak i letos bude přispívat k růstu české ekonomiky negativně. Bohužel však nejsou ve světle posledních údajů průmyslové aktivity z Německa či eurozóny jako celku příznivé ani vyhlídky zahraniční poptávky.

Co to znamená pro investory? Bezesporu jde o významný argument pro centrální bankéře zamyslet se nad snížením úrokových sazeb. Česká měna by měla být slabší a měla by tak zmírňovat negativní dopad na exportéry. Akciový investor by se měl zaměřit na defenzivní tituly se zajímavým dividendovým výnosem.

Jan Vejmělek, analytik Komerční banky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!