13. ledna 2011 9:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Tvorba nových míst se zadrhává

Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Počátek týdne přinesl z domácí ekonomiky jednu nepříznivou zprávu. Míra nezaměstnanosti se během prosince zvýšila o celý jeden procentní bod na 9,6 %, což nečekali ani ti největší pesimisté.

Míra nezaměstnanosti se tradičně na konci roku zvyšuje jednak kvůli úbytku míst sezonního charakteru, jednak obvykle končí smlouvy na dobu určitou.

V tomto prosinci se k tomu přidal další negativní faktor, a to zpřísnění podmínek vyplácení podpor v nezaměstnanosti od počátku letošního roku. To přimělo nově nezaměstnané, aby se o podporu přihlásili ještě před koncem roku 2010 a využili tak ještě výhodnějších podmínek. Svou roli sehrála i redukce pracovních míst ve veřejné sféře.

Bohužel pohled na statistiku volných pracovních míst ukazuje, že ani více než dvouprocentní růst české ekonomiky na tvorbu pracovních míst nestačí. Ekonomika jako celek zrychlila tempo svého meziročního růstu na 2,8 % za třetí čtvrtletí 2010, průmyslová výroba roste v posledním půl roce dvojnásobným tempem, a pracovní místa se přesto nevytváří. Proč?

Na tuto otázku odpovídá nedávná studie České bankovní asociace "Vybrané problémy a vyhlídky českého trhu práce". Ochranářská opatření na trhu práce, jejichž cílem je zachovat pracovní místa, znamenají na druhé straně, že je pro firmy nákladné nové pracovní místo vytvořit.

Firmy tak na zvýšenou poptávku reagují intenzivnějším využíváním stávající pracovní síly. To se promítá do růstu produktivity i mezd. Například v průmyslovém sektoru se mzdy v listopadu meziročně zvýšily o 6,2 %. Nezbytné reformy a zpružnění trhu práce tak nejsou namířeny proti zaměstnancům, ale naopak budou v neprospěch nezaměstnaných.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banka

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.