2. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Zakopejte se na pozicích

Recese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Recese | foto: Shutterstock

V minulých dnech jsme vydali aktualizovanou prognózu vývoje českého hospodářství. Domácí ekonomika se nachází v prohlubující se recesi. Hlavní příčinou jsou úsporná opatření ve většině zemí EU, snižující poptávku po českém zboží; na domácí poptávku negativně dopadají úspory české vlády.

Bohužel uvedené faktory budou pokračovat minimálně ve zbytku letošního roku. Ve výsledku tak očekáváme, že česká ekonomika letos poklesne o 0,5 %, pro rok 2013 očekáváme růst o 0,6 %.

Recese bude znamenat vzestup míry nezaměstnanosti z loňských prosincových 8,6 % na 9,2 % na konci letošního roku. Trend bude bohužel pokračovat i v roce 2013 (směrem k 9,7 %). Na spotřebitele letos dopadne průměrná inflace ve výši 3,6 %. V příštím roce by inflační tlaky měly zmírnit na námi očekávaných 2,7 %.

Co uvedený výhled znamená pro finanční trhy? Návrat k posilujícímu trendu koruny bude pomalejší, centrální banka bude držet úrokové sazby extrémně nízké, u akciových titulů i nadále doporučujeme vyhýbat se cyklickým titulům a preferovat defenzivně laděné dividendové společnosti.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

Advantage Consulting, s.r.o.
.NET/C# Developer

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz