24. dubna 2015 13:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Velcí malí operátoři si rozdělili trh. Vlomit se do něj pokusí Sazka

Mobilní telefon. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Trh virtuálních operátorů zažívá po bouřlivém začátku období stagnace. Ovládá ho pětice značek, která má oficiálně dohromady už přes milion zákazníků, tedy 99 procent těch, kteří nevyužívají služeb některého z trojice O2, T -Mobile a Vodafone přímo.

Stojaté vody českého virtuálního rybníčku teď chce rozvířit SazkaMobil. Zkusí to s tarify, na které si „virtuálové“ kvůli obtížným velkoobchodním podmínkám zatím příliš netroufají.

Sázka na „virtuála“ se české loterijní jedničce zjevně vyplácí. Na trhu je rok a roste nejrychleji ze všech konkurentů. Jen za poslední půlrok nabral SazkaMobil 65 tisíc klientů. 

Celkem má tak už 150 tisíc skutečně aktivních SIM karet, čímž se firma dotáhla na třetí místo. O to se s ní aktuálně dělí Mobil.cz, který narostl jen o 20 tisíc aktivních zákazníků.

Na prvních dvou příčkách je stagnující BleskMobil s 350 tisíci a Tesco Mobile s necelými 300 tisíci klienty. Pětici doplňuje Mobil od ČEZ s 85 tisíci klienty. 

Tesco se sice v počtu SIM karet polepšilo o skoro 100 tisíc, společnost ale – stejně jako další jmenované – nesděluje, kolik zákazníků je skutečně aktivních. Přitom právě situace, kdy zákazník použije zakoupenou nabitou kartu jen jednou a pak ji vyhodí, jsou u virtuálních operátorů časté.

Ondřej Vyhnanovský