Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
11. ledna 2018 12:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Veletrh spotřební elektroniky přerušil výpadek elektřiny. Poté, co v Las Vegas zapršelo

Google kvůli dešti v Las Vegas musel uzavřít svůj stánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google kvůli dešti v Las Vegas musel uzavřít svůj stánek. | foto: ČTK

LAS VEGAS (od našeho zpravodaje) Letošní ročník tradičního veletrhu CES v Las Vegas je v mnohém netradiční. Ne, že by se v principu zásadně lišil od předchozích ročníků, ale rozmary počasí si tentokrát s organizátory i návštěvníky mnohdy nepříjemně pohrály. Ve středu dokonce postihl veletrh asi dvouhodinový výpadek proudu, takže všechny ty technické hračky se ponořily do ticha a tmy.

Obří výstaviště v Las Vegas už jistě zažilo i podivnější momenty, ale letošní CES se zdá být svým způsobem trochu zakletý. Pro mnohé účastníky z Evropy začaly nepříjemnosti už před veletrhem: kdo si naplánoval cestu do Las Vegas s přestupem někde na východním pobřeží USA, musel narychlo měnit plány nebo doufat, že jeho aerolinka sama najde řešení, jak jej do cíle dostat. Sněhové bouře na východě USA totiž znamenaly zrušení tisícovek letů a všechny ty pasažéry aerolinky jen tak jednoduše na jiné linky najednou stihnout přesunout nemohly.

Na CES, respektive během tiskových dní od neděle 7. ledna, to bylo trochu vidět – někteří účastníci nestihli dorazit včas, takže tu možná nebylo tak narváno jako v minulých letech. Od úterý, kdy se otevřely stánky na výstavišti LVCC, už ale bylo zastoupení na veletrhu „v plné síle“. Haly praskaly ve švech a dostat se z jedné strany výstaviště na druhou vyžadovalo pevné nervy a umění kličkovat v davech.

Aby také ne. Venku se totiž pro změnu dělo něco na Las Vegas neskutečně nezvyklého – od pondělního odpoledne se totiž na město snášel déšť. Nejprve takový čerstvý jarní, který později zesílil v opravdu slušný liják. Do úterního pozdního odpoledne, kdy déšť konečně ustal, tak stihlo v Las Vegas napršet něco přes dvojnásobek obvyklého měsíčního úhrnu srážek v této oblasti a roční době. To přinášelo dopravní komplikace v celém městě: řada křižovatek se proměnila v rozměrné laguny a kanalizace nestíhala pobírat proudy vody (v některých místech města ani kanalizace pro dešťovou vodu není).

Televize „THE WALL“ od Samsungu.
Kondenzace vody měla způsobit výpadek jednoho z transformátorů v oblasti...

Déšť kromě zpoždění kvůli kolabující dopravě ovlivnil i dění na veletrhu. Například Google kvůli němu musel uzavřít svůj stánek a do útrob některých míst ve výstavních halách začala pronikat voda. Trocha té kapající vody od stropu ale návštěvníkům ani vystavovatelům náladu nezkazila. Alespoň prozatím.

Výstavišti v Las Vegas vypadla elektřina

Jenže nezvykle vlhké počasí si nakonec vybralo svou daň. Ve středu 10. ledna zhruba ve čtvrt na dvanáct místního času se většina výstaviště v Las Vegas ponořila do tmy. Dodávku elektřiny do hlavní střední haly a severní haly, které byly bez proudu, se podařilo obnovit krátce po jedné hodině odpolední. Podle vyjádření pořadatelů veletrhu se zdá, že za výpadek mohou právě předchozí těžké srážky. Kondenzace vody měla způsobit výpadek jednoho z transformátorů v oblasti výstaviště. Ve spolupráci s energetickou společností se ovšem podařilo zajistit náhradní dodávky elektřiny, a tak se expozice na výstavišti mohly opět rozběhnout.

Rozdělený národ

Dotčené haly byly v té době evakuovány, podle oficiálních odhadů bylo v té době na výstavišti asi sedm tisíc lidí. Mnozí si krátili dlouhou chvíli na prostranství před samotnými halami, v obležení byly samozřejmě venkovní expozice různých vystavovatelů, včetně onoho – v předchozím dni kvůli dešti uzavřeného – stánku Googlu. Nacpáno bylo i v jižní hale výstaviště, která jako jediná zůstala funkční.

Dvě hodiny bez elektřiny ale všem účastníkům připomněly, jak závislá všechna ta moderní technika právě na elektřině je. Vždyť na samotném výstavišti v tu chvíli nefungovalo v podstatě nic, ani vzduchotechnika v halách. Expozice za stovky milionů utichly a pohasly a většina vystavovaných exponátů byla v tu chvíli naprosto k ničemu.

Na své si snad přišli jen výrobci externích baterií a různých bateriemi poháněných svítilen. CES tak účastníkům nechtěně připomněl v poslední době čím dál častěji skloňované obavy z takzvaného blackoutu. Kdo ví, třeba se i díky těmto potížím z blackoutu a možných způsobů, jak mu předcházet, stane téma pro příští ročník.

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.