Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Veletrhy Brno otřásají problémy, zaměstnanci hledají podporu u politiků

Odvolaný generální ředitel BVV Jiří Škrla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaný generální ředitel BVV Jiří Škrla | foto: Lidové noviny

BRNO Největší veletržní firma v republice se zmítá v krizi. Spustil ji zřejmě vynucený odchod dlouholetého generálního ředitele firmy Jiřího Škrly. Dnes se za něj postavily odbory i zaměstnanci. Podle účastníků celofiremní schůze byla atmosféra více než vzrušená, pracovníci slovně útočili i na zástupce německých většinových akcionářů.

Firmou se navíc nese informace, že majoritní vlastník výstaviště, firma Messe Düsseldorf, hodlá posílit své aktivity doma a v Praze na úkor brněnského výstaviště. Do Brna už dorazili němečtí zástupci nejvyššího vedení firmy, kteří takové zprávy odmítli. Nicméně podle zaměstnanců je situace stále napjatá. Šéf firemních odborů míří podle dostupných informací za brněnským primátorem, Škrla zase zítra za jihomoravským hejtmanem. Ve firmě vznikají i otevřené dopisy.

Rozhovor LN s brněnským primátorem Romanem Onderkou


Němečtí akcionáři oznámili, že odchod Škrly souvisí s generační obměnou a tvrdí, že přestože byl náhlý, není v ničem mimořádný. Podle nich se se Škrlou, který ve firmě zůstane jako poradce, dohodli na zachování mlčenlivosti o okolnostech odchodu.

Předseda představenstva společnosti Veletrhy Brno a.s. Herbert Voght. 

Firma nyní trpí úbytkem klientů v krizi, navíc se zatížilo postavením nového pavilonu za miliardu korun, který plánovalo splácet ze zvýšených tržeb. Kvůli snížení nákladů slučuje některé veletrhy a propouští čtvrtinu zaměstnanců. Přesto například tržby podle nynějších odhadů propadnou téměř o třetinu na 1,1 miliardy korun, ztráta výstaviště dosáhne letos asi sta milionů korun.

Nechtěl propouštět
Samotný Škrla je nyní nedostupný a nelze ho zastihnout. Mlčenlivost podle všeho plánuje dodržet. Výstaviště přitom zná velice dobře: byl ve funkci deset let, přímo v oboru v Brně pracuje více než tři desítky let. Podle zaměstnanců měl námitky k některým radikálním postupům při snižování stavů a opatřením proti krizi, které v důsledku mohou mít výrazný vliv na region.

Egbert F. Zündorf, pověřen vedením Veletrhů Brno a.s..

Němečtí majitelé potvrdili informaci LN, že v neděli odešel i Škrlův náměstek Aleš Pohl. Ten byl označován za jeho možného nástupce, i on přitom míval se Škrlou neshody. Němci ještě včera do Brna dovezli své nové, podle nich "dočasné" manažery, například bývalého nejvyššího ředitele Karla Heinze Wismera, který má převzít obchodní aktivity. O novém vedení bude v pátek jednat představenstvo. Mělo by být vypsáno výběrové řízení.

Změna před veletržní akcí roku
Na jednání nejvyššího vedení se připravují i zástupci Brna, které má ve veletrzích přibližně třetinový podíl. Přestože má radnice zástupce v představenstvu i v dozorčí radě, o odchodu Škrly se i politici dozvěděli až ve chvíli, kdy bylo rozhodnuto. Stalo se tak navíc jen několik dnů před zahájením největší akce na výstavišti – strojírenského veletrhu.Nový šéf ekonomického úseku Karl Heinz Wismer.

Německá veletržní správa získala podíl na brněnském výstavišti v roce 1998. Tehdy také při koupi majoritního podílu od holdingu Finop dohodla postup s městem Brnem, na jehož základě získala radnice svůj podíl. Vznikla totiž společná firma Veletrhy Brno, která si pak na základě úvěru a vkladu společníků od Messe koupila akcie tehdejších Brněnských veletrhů a výstav (BVV) a následně se s nimi sloučila. Část nákladů na koupi výstaviště tak vlastně splácela sama firma. Brno ale nevyužilo opci, na jejímž základě mohlo získat nadpoloviční podíl.

Veletrhy, které si drží dvoutřetinový podíl na trhu, jsou jedním z nejvýznamnějších ekonomických subjektů jižní Moravy. S jejich podnikáním je spojena řada dalších firem – hotelů, dopravců, budovatelů expozic, překladatelů a jiných.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Buďte mezi 40 testerkami, které vyzkouší chléb Quinoa od Penamu!
Buďte mezi 40 testerkami, které vyzkouší chléb Quinoa od Penamu!

Přihlaste se do testování chleba Quinoa, který vás potěší svou vyváženou chutí. Díky té dokonce vyhrál řadu ocenění, jako je Vynikající chléb roku bez hranic 2018, Česká chuťovka roku 2018 i 2019 a Inovativní výrobek roku 2019.