Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Internetová loupež za 800 milionů. Stopa vede k českému programátorovi

Dolar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolar. | foto: Shutterstock

PRAHA Nástupce skrytého internetového tržiště Silk Road (Hedvábná stezka), kde byly k dostání i tvrdé drogy, neočekávaně přerušil provoz a drží u sebe virtuální měnu bitcoin v hodnotě 40 milionů dolarů (800 milionů korun). Administrátoři takzvaného ovčího tržiště (Sheep Marketplace) nejprve mluvili o hackerském útoku, poté zablokovali možnost výběru bitcoinů a přestali komunikovat. Stopy obřího podvodu vedou do Česka.

Poté, co americké úřady v říjnu zavřely internetové tržiště Silk Road, kde bylo možné anonymně obstarat prakticky cokoliv, objevilo se v prostředí takzvaného hlubokého webu hned několik jeho nástupců.

Kupci a prodejci více či méně nelegálního zboží včetně tvrdých drog se přesunuli také na portál Sheep Marketplace (ovčí trh) údajně řízený z České republiky. Využívali systém Tor znemožňující identifikaci uživatelů.

Jenže koncem listopadu si začali první uživatelé stěžovat na váznoucí převody virtuální měny bitcoin. Ve středu už nešlo vybrat uložené bitcoiny z většiny účtů prodávajících i kupujících.

ČTĚTE TAKÉ:

Provozovatelé internetového tržiště zdůvodňovali zastavení převodů krádeží jednoho z prodávajících, který se měl díky chybě v systému zmocnit zhruba 5 400 bitcoinů (zhruba 109 milionů korun).

„Vaše peníze, naše provize, všechno bylo ukradeno. Snažili jsme se problém vyřešit, ale nepodařilo se nám to,“ stálo podle on-line verze časopisu Forbes na webu před tím, než se ho provozovatelé rozhodli zcela uzavřít.

Prohlášení ŠnekWeb.cz

Nedávno jsme se dověděli, že naše webhostingová služba je spojována s ilegálním tržištěm Sheep Marketplace. Jsme webhosting a doména sheepmarketplace.com u nás měla jenom webhosting, jednalo se pouze o fanstránku, nikoliv o prodejní tržiště.

Jakmile jsme se dověděli, že na doméně sheepmarketplace.com je obsah, který porušuje zákony ČR, byla stránka vypnuta. Stránka byla vypnuta před dvěma měsíci.

Dále jsme se dozvěděli, že pan K. B. (upraveno - pozn. red.) o nás rozhlašuje, že jsme majitelé SheepMarketplace. Dnes jsme učinili potřebné právní kroky proti panu B. a budeme na něj podávat trestní oznámení.

Forbes uvádí, že v rukách provozovatelů může být virtuální měna v hodnotě 44 milionů dolarů (800 milionů korun). Uživatelé Ovčího trhu po víkendovém uzavření portálu propadli panice a začali se sdružovat na diskuzním serveru Reddit.

Stojí za podvodem Čech?

Na něm postupně rozplétají záhadu identity majitele webu, který je měl podvést. První nitky vedly k českému programátorovi Tomáši J., který před časem na českých i zahraničních technických fórech hledal rady právě ohledně provozu skrytého on-line tržiště s využitím bitcoinů. To nápadně připomíná pád Hedvábné stezky, jejíž tvůrce byl odhalen právě na základě dotazu v programátorském fóru.

V pondělí večer se český vývojář ozval serveru Lidovky.cz. Zapojení do možného podvodu důrazně odmítl s tím, že se jedná pouze o pomluvy. Kvůli nim prý nyní musí čelit výhrůžkám smrti.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...