12. srpna 2009 21:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Velké české firmy zvětšují svá impéria a skupují krachující rivaly

Dohoda - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dohoda - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nejbohatší čeští podnikatelé jako Petr Kellner nebo Andrej Babiš díky krizi dál rozšiřují svoje impéria. Zatímco se velká část středních a menších firem potácí na hranici krachu, obří tuzemské společnosti jako ČEZ, Agrofert nebo PPF už zahájily tažení za převzetím poražených konkurentů.

"Je to obvyklý scénář, že po krizi přichází vlna fúzí a akvizic. Kdo má hotovost a zvolí na počátku krize dobrou strategii, ten z toho může vzejít jako vítěz," popsal situaci David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance.

Nastal čas nákupů

"Právě tato doba je pro nákupy jako stvořená. Jen v tuto chvíli jednáme o celkem deseti různých akvizičních projektech."
Filip Otruba, logistická firma CS Cargo


"Objevují se konkrétní nabídky, mnoho hráčů prodává svá aktiva."
Eva Nováková, energetická společnost ČEZ

"V poslední době jsme zvýšili akviziční činnost a aktivně hledáme investiční příležitosti."
Alexej Bechtin, finanční skupina PPF

V České republice tak překvapivě brzo před celkovým oživením ekonomiky již skupování majetku začíná a podle analytiků čeká řadu odvětví značná koncentrace pod nadvládou několika nejsilnějších hráčů.

"Skupina PPF v poslední době zvýšila svou akviziční činnost a aktivně vyhledává i realizuje investiční příležitosti," potvrdil mluvčí Kellnerova holdingu Alexej Bechtin.

Firmy, které se nyní ve velkém dostávají do problémů, jsou pro bohaté korporace velice lákavou a snadnou kořistí. Ty proto na akvizice vyčleňují značné prostředky.

S PPF například spolupracuje i česko-slovenská skupina J&T a obě firmy letos vytvořily společný holding, který má mimo jiné sloužit právě k nákupům firem. "Strategii zaměřenou na využívání zajímavých akvizic máme samozřejmě také, stejně jako ostatní. Odpovídajícím způsobem využíváme síly našeho kapitálu," řekl Martin Maňák z J&T.

Babišův Agrofert zase před nedávnem převzal firmy Olma nebo Agropol, trojlístek J&T, PPF a ČEZ si rozdělil majetek opatovické International Power.

"Víc než v minulosti se soustředíme na strategické akvizice v našich hlavních oborech podnikání. Celková nabídka akvizičních příležitostí se v důsledku krize rozhodně zvýšila," prohlásil Libor Němeček, ředitel fúzí a akvizic Agrofertu.

Více o akvizicích českých korporací najdete ve čtvrtečním vydání LN.