17. srpna 2012 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Velké firmy v USA platí více ředitelům než na daních, ukázala studie

Rasově, genderově, ageově a sexuálně vyvážený pracovní tým - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rasově, genderově, ageově a sexuálně vyvážený pracovní tým - ilustrační foto | foto: Shutterstock

NEW YORK Dvacet šest velkých amerických firem vyplatilo v loňském roce mnohem více svým ředitelům než odvedlo federální vládě na daních. Vyplývá to ze studie Ústavu pro politická studia, kterou zveřejnila agentura AP.

Firmy, včetně AT&T, Boeingu a Citigroup, vyplatily loni ředitelům v průměru 20,4 milionu dolarů (410 milionů korun), zatímco na daních podle svých zpráv pro regulační úřady zaplatily ze svých vysokých zisků pouze zlomek nebo nic. V průměru činil zisk firem jednu miliardu dolarů.

PŘEČTĚTE SI:

18 z 26 firem dostalo slevy na dani

Studie útočí na současný americký zákon o daních z příjmu právnických osob. Úlevy a slevy na daních podle ní umožňují firmám vyplácet velké peníze ředitelům, a snížit si tak daňový výměr. Stát tak v době, kdy je deficit téměř bilion dolarů, dostává méně peněz. Podle studie z 26 firem jich 18 loni získalo daňovou vratku či různé slevy na dani.

Mezi nejvíce kritizovanými je ředitel firmy Boeing James McNerney Jr., který loni obdržel od firmy 18,4 milionu dolarů, zatímco firma obdržela daňový přeplatek 605 milionů dolarů. Podobně šéf banky Citigroup Vikram Pandit obdržel 14,9 milionu, avšak banka získala daňové zvýhodnění 144 milionů dolarů.

Studie využila výpočty firem

Studie při kalkulaci daní využila výpočty samotných firem vycházející z účetních pravidel. Regulátor vyžaduje, aby firmy odhadly své daňové výměry a zveřejnily je ve svých dokumentech pro investory. Daňová přiznání, která firmy předkládají vládě obvykle v září, jsou však neveřejná a mohou se od těchto odhadů lišit. Studie také počítá s odloženými daněmi na další léta.

Firmy se brání

Firmy se proti výsledkům studie ohradily. Mluvčí Boeingu Charles Bickers uvedl, že daňový účet firmy, včetně odložených daní, byl loni 1,3 miliardy dolarů. Firma si částečně snížila zisk využitím daňového dobropisu, který povzbuzuje firmy, aby více utrácely za výzkum a vývoj. Podle Bickerse to pomohlo společnosti loni najmout v USA 11 000 lidí. Citigroup pak upozornila, že v letech 2008 a 2009 hospodařila se ztrátou a loňský zisk tak použila na pokrytí ztrát z minulých let.

Útěk do daňových rájů

Zpráva kritizuje i využívání daňových rájů. Dvacet šest sledovaných firem má celkem 537 dceřiných firem v daňových rájích.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz