25. listopadu 2009 15:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Velké oči dovedly Porsche do hluboké ztráty 3,6 miliard eur

Porsche Cayman S | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porsche Cayman S | foto: www.km77.com

FRANKFURT Německá automobilka Porsche si věřila a chtěla převzít koncern Volkswagen. To je jí ale nepodařilo a nakonec se za loňský rok dostala do ztráty 3,6 miliardy eur.

Německá společnost Porsche Automobil Holding SE vykázala za uplynulý finanční rok čistou ztrátu 3,6 miliardy eur, tedy zhruba 94 miliard korun. Za tak hlubokou ztrátou stojí nezdařený pokus o převzetí největší evropské automobilky Volkswagen.

Porsche, které vlastní podíl ve Volkswagenu, vydělalo díky tomuto podílu v předchozím roce rekordních 6,4 miliardy eur.

Společnost Porsche se v rámci snahy o převzetí Volkswagenu hluboce zadlužila. Podniky si poté vyměnily role, takže se Porsche nakonec stane součástí Volkswagenu. "Rok 2010 bude velmi obtížným automobilovým rokem," řekl nový šéf holdingu Porsche SE Martin Winterkorn, který stojí rovněž v čele Volkswagenu. "Také Porsche se musí připravit na to, že před námi leží ještě několik tvrdých měsíců, než opět zamíříme vzhůru," dodal.

Automobilky Volkswagen a Porsche schválily dohodu o spojení v srpnu. Porsche se časem stane desátou značkou skupiny Volkswagen, do které patří také česká Škoda Auto. Smlouvy upravující podrobnosti plánované fúze minulý týden schválily dozorčí rady obou německých podniků.

Tržby Porsche AG ve finančním roce, jenž skončil v červenci, klesly o 12 procent na 6,6 miliardy eur. Objem prodeje se propadl dokonce o 24 procent na 75.238 vozů. Firma navíc upozornila, že recese v automobilovém sektoru ještě nebyla překonána.

ČTK