15. června 2012 10:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český trh dobývají velké realitní kanceláře, malých ubývá

Nemovitost (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemovitost (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Významné proměny tuzemského trhu realitních kanceláří se nezastavují ani v letošním roce. V původně rozdrobeném odvětví s množstvím malých "realitek" dál roste tržní podíl velkých sítí. Současně se ale pravděpodobně nezastavuje ani odchod menších hráčů z trhu, který začal v roce 2010.

Vyplývá to ze zjištění ČTK mezi realitními kancelářemi. "Podíl realitních sítí na trhu neustále roste. Myslím, že neexistují přesné statistiky. Osobně odhaduji, že se na všech transakcích realitních kanceláří mohou podílet až 50 procent," uvedl prezident Asociace realitních kanceláří ČR Jaroslav Novotný.

Největší hráči na trhu

Největší realitní sítí je v Česku RE/MAX, kterému ale zdatně konkuruje například M&M Reality nebo Realitní kancelář Sting. Ambicemi nešetří ani Century 21, stejně jako RE/MAX s kořeny v USA.

Počet "realitek" se snížil
"Trh se konsoliduje, skupina několika hráčů se silnou značkou a zpravidla celonárodní působností na něm postupně získává stále vyšší podíl," uvedl výkonný ředitel společnosti Century 21 Bonus Praha Lukáš Brych. "Tento trend je ale patrný už poslední tři roky a bude dále pokračovat, protože počet realitních kanceláří na českém realitním trhu je při velikosti České republiky stále příliš vysoký," dodal ředitel Realitní skupiny Sting Michal Pitucha.

ČTĚTE TAKÉ

Poslední čísla o počtech realitních kanceláří a jejich zaměstnanců má Český statistický úřad za rok 2010. Už tehdy se počet "realitek" a dalších podobných firem meziročně snížil o pět procent zhruba na 19 000. Počet zaměstnanců v oboru klesl o 11 procent na 17 870 pracovníků.

Spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality Miroslav Jonáš odhaduje, že loni počet firem v oboru klesl nejméně o dalších 15 procent. Z hlediska marží za prodeje a pronájmy nemovitostí k bydlení se trh v roce 2011 snížil zhruba o tři až sedm procent zhruba na pět miliard korun, vyplývá ze studie společnosti MindBridge Consulting, kterou si objednal RE/MAX. "Letos očekáváme zhruba podobný pokles trhu," řekl prezident RE/MAXu David Krajný.

K TÉMATU

Zdaleka ne všechny obchody ale zprostředkovávají realitní kanceláře. Počet přímých transakcí sice kvůli větší opatrnosti lidí v krizi klesl, stále ale tvoří necelou polovinu trhu, dodal Krajný. Právě o tuto část trhu, která dosud zprostředkovatelům nedůvěřuje, svádí "realitky" největší boj.

"Největší obchodní příležitostí pro realitní kanceláře vidím uchopení těch klientů, kteří realizují své transakce mimo realitní kanceláře. Zde je velký prostor, který mohou kanceláře zaplnit," uzavřel šéf realitní asociace Novotný.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz