28. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Velké stavební firmy se přetahují o malé zakázky. Staví se méně

Nejcharakterističtějším znakem celé stavby jsou oplechované arkýře obrácené směrem do údolí. Pomáhají také lépe proslunit jednotlivé byty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejcharakterističtějším znakem celé stavby jsou oplechované arkýře obrácené směrem do údolí. Pomáhají také lépe proslunit jednotlivé byty. | foto: Filip Šlapal

PRAHA Státní úspory dopadly tvrdě i na stavebnictví. Na začátku roku se se začalo stavět méně bytů než ve stejném období loni. Přispěl k tomu i mimořádně mrazivý únor, který řadu stavebních prací znemožnil. Na vině může být i zvýšení daně z přidané hodnoty.

Nejčastěji se staví byty o velikosti 2+1 a dvoupodlažní rodinné domy s pěti pokoji. "Stavebních zakázek sice přibývá, jejich průměrná hodnota se ale dále snižuje. I velké firmy dnes usilují o relativně menší zakázky,“ vysvětluje ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky Českého statistického úřadu (ČSÚ) Radek Matějka.

Počet zahájených bytů se od roku 2007 stabilně snižuje a počet dokončených bytů klesl na úroveň roku 2003.

Středočeský kraj ve výstavbě domů i bytů vede

Nejvíc rodinných domů se postavilo ve Středočeském kraji. V roce 2011 tu firmy dokončily 4463 rodinných domů, což je nejvíce v zemi. Nejméně postavených rodinných domů (433) bylo naopak v Karlovarském kraji. „Je třeba počítat s tím, že tento kraj je jeden z nejmenších v republice“, upozorňuje Petra Cuřínová z ČSÚ.

Nové byty v Praze jsou menší a levnější

Podle analýzy developerské společnosti Trigema mají nové byty v Praze většinou 59 m². Oproti loňsku jsou levnější. Průměrná cena za metr čtvereční činí 52 575 korun.  

"Vidíme, že dvoupokojové byty jsou v průměru o čtyři metry čtvereční menší, třípokojové o šest a čtyřpokojové dokonce o devět čtverečních metrů menší. Cíl je jasný - dostat se na nižší, a pro klienta tudíž přijatelnější ceny," uvedl generální ředitel Trigemy Marcel Soural.


Více než třetina bytů z celé republiky (2324) byla za loňský rok postavena v Praze. Naopak nejméně jich vzniklo na severní Moravě (74). Tato čísla ale musíme brát s rezervou. „Záleží i na počtu dokončených projektů v předchozích letech, např. v roce 2010 bylo v tomto regionu dokončeno 464 bytů,“ upozorňuje Cuřínová. V předchozích letech totiž v Moravskoslezském kraji probíhala masivní výstavba bytů, takže je trh zřejmě nasycen.

Nová bytová výstavba v Česku byla loni podle Českého statistického úřadu nejnižší od roku 1997. Stavět se začalo 27 535 bytů, což je oproti loňsku o 2,1 procenta méně.

Zájem o menší domy i byty převažuje v celém Česku

  • Podle statistik je nejčastěji stavěným obydlím dvoupodlažní rodinný dům 5+1 o výměře 134 m2 . Jeho výstavba trvá průměrně 3 roky a 7 měsíců.
  • Nově stavěné byty v bytových domech bývají nejčastěji dvoupokojové o velikosti 68 m². Hotové jsou v průměru dva roky a 8 měsíců.
  • Výstavba bytu v bytovém domě činí přibližně 2 miliony korun, u rodinného domu to bylo 3 a čtvrt milionu.
rkaŠárka Bláhová, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.