Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Velký úspěch českých inovátorů. Financial Times si všimly Liftaga či Kiwi

Martin Hausenblas stojí za taxi aplikací Liftago. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Hausenblas stojí za taxi aplikací Liftago. | foto: MAFRA

PRAHA Americký deník Financial Times zveřejnil vítěze žebříčku Nová Evropa 100. Vybraná stovka inovativních osobností ze střední a východní Evropy byla oceněna nejen za změnu podnikatelského prostředí, ale i­ politiky a celé společnosti svým přístupem k aktuálním společenským problémům.

Kromě Financial Times se na výběru inovátorů podílel Visegrádský fond, společnost Google a polská nadace Res Publica. Ve čtyřech kategoriích – věda, média a kultura, byznys či společnost a politika se umístilo sedmnáct osobností i značek z Česka.

Skupina oceněných inovativních podnikatelů čítá 54 osobností z východní a střední Evropy, jež se podílejí na ekonomickém růstu a­lákají zahraniční investory. Mezi zvolenými osobnostmi se tak objevilo třeba jméno Marka Antoše, právníka, internetového podnikatele a zakladatele společnosti Internet Info či Lupa.cz.

Anketa zmiňuje i Václava Muchnu ze společnosti Y Soft, Martina Hausenblase z Liftago či Olivera Dlouhého ze společnosti Kiwi (dříve Skypicker).

INTERAKTIVNÍ ANGLIČTINA

  • Dále byli oceněni Jakub Jan Fiala s Ondřejem Kočanem.
  • Vysokoškolští studenti vytvořili interaktivní učebnici angličtiny obsahující QR kódy.
  • Kódy žáky automaticky přesměrují na online zdroje jako CNN nebo BBC.

V žebříčku najdeme také jméno Jany Adamcové, zakladatelky Institutu pro digitální ekonomiku a­bývalé poradkyně místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace. Seznam inovátorů uvádí i Michala Tošovského, koordinátora Fondu Otakara Motejla, jenž prosazuje protikorupční opatření a brání svobodný přístup k informacím.

V oblasti vědy se anketa zaměřila na společnosti s moderními technologickými postupy, které též zaměstnávají absolventy a inženýry z regionálních univerzit. Kategorie médií a kultury zmiňuje sedm webových stránek a investigativních žurnalistických portálů, jež se svou prací vyhraňují proti mainstreamovým kanálům.

Porota se také zaměřila na online vzdělávací kurzy, ale i osobnosti věnující se svou prací evropské migrační krizi vytvořením online vzdělávacích kurzů pro uprchlíky nebo skupinu etických hackerů pracujících na ochranném systému před hrozbami na internetu.

Ocenění se však dočkal třeba i­ samořídicí software pro automobily z Maďarska, rumunské levitující kolonožky (hoverboardy), ale také­startupy měnící způsob, jakým spotřebitelé nakládají se svými financemi. Za ně lze jmenovat Alexeye Nasonova – zakladatele společnosti Worldcore, internetového poskytovatele mezinárodních plateb.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!