16. června 2011 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Velkým podnikům rostou tržby i export, zisk mírně klesl

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Příchod ekonomického oživení se na výsledcích největších českých společností projevil jen částečně. Tržby stovky největších firem oproti roku 2009 vzrostly o 13 procent na 2339 miliard korun.

Zisk před zdaněním sledovaných podniků se však meziročně snížil o dvě procenta na 191 miliard."Ekonomická recese donutila společnosti bojovat o své klienty, což se promítlo ve stlačení zisků firem na velmi nízkou úroveň. Přestože tržby a export vykazují slibný růst, u zisku je vidět mírný pokles," vysvětluje předseda sdružení Czech Top 100 Jan Struž.

20 nejvýznamnějších firem

Na pozici největší české společnosti se po roční přestávce vrátila Škoda Auto s tržbami 220 miliard korun. Z pomyslného trůnu tak po roční přestávce sesadila loni první ČEZ. Ten se s loňskými tržbami téměř 199 miliard korun musel spokojit s druhým místem.

Více než sto miliard korun loni utržily také dominantní dovozce plynu RWE Transgas a výrobce počitačů Foxconn CZ. Pátým největším podnikem Česka je zemědělský a chemický koncern Agrofert.

ČEZ naopak obhájil první místo v přehledu nejziskovějších českých společností. K jeho hrubému zisku 59 miliard korun se nikdo jiný ani nepřiblížil.

VÍCE ČTĚTE V LN

Více čtěte v pátečních Lidových novinách

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ÚDRŽBY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 60 000 - 90 000 Kč