13. září 2009 15:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Venezuela se lísá k Moskvě, ruské firmy budou těžit její ropu

Medveděv s Chávezem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Medveděv s Chávezem | foto: ČTK

CARACAS Venezuela bude těžit ropu ze svých rozsáhlých nalezišť s pomocí ruských ropných a plynárenských firem Rosněfť, Lukoil, Gazprom a Surgutněftěgaz. Na projektu se bude podílet i britsko-ruský společný podnik TNK-BP.

Uvedl to venezuelský státní podnik Petroleos de Venezuela SA. Ten uzavřel s pěticí firem smlouvy na těžbu v povodí řeky Orinoco.

Předpokládá se, že tato produkce dosáhne 400.000 až 450.000 barelů ropy za den. Venezuela bude mít ve společném podniku 60 procent a ostatní partneři se rozdělí o zbývajících 40 procent.

Partnerské ruské firmy se ve smlouvách také zavázaly, že budou investovat do zařízení, které bude zpracovávat těžkou venezuelskou ropu na její lehčí variantu, napsala agentura AP.

Venezuelu zasáhlo silné zemětřesení

Silné zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály zasáhlo v sobotu Venezuelu. Otřesy byly citelné po celé zemi i v hlavním městě Caracasu, kde se roztřásly budovy. Čtrnáct lidí utrpělo zranění, informovaly místní úřady.

Caracas, hlavní venezuelské město, zasáhlo zemětřesení. Hasiči odklízejí spadlý strom.

Ohnisko zemětřesení bylo podle amerického geologického ústavu asi 110 kilometrů západně od Caracasu v moři v hloubce asi 10 kilometrů. V některých částech země byly cítit následné otřesy.

Ropná zařízení ani rafinerie poškozeny nebyly. Ropný průmysl je klíčovým odvětvím venezuelského hospodářství.

ČTK