28. listopadu 2012 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Verdikt srazil Argentinu k insolvenci. Fitch jí snížil rating o 5 stupňů

Ratingová agentura Fitch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ratingová agentura Fitch | foto: Reuters

NEW YORK Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings srazila hodnocení úvěrové spolehlivosti Argentiny o pět stupňů na známku CC. To je velmi blízko platební neschopnosti. Agentura tak reaguje na verdikt amerického soudu, který Argentině nařídil vyrovnat závazky vůči zbývajícím věřitelům, kteří odmítli přistoupit na restrukturalizaci dluhu vydaného před rokem 2002.

"Zvýšená pravděpodobnost, že Argentina nebude schopna řádně obsluhovat své restrukturalizované dluhopisy vydané podle zákonů státu New York, pramení z nařízení soudce obvodního soudu Thomase Griesy," uvedla ratingová agentura.

Soudce Griesa Argentině nařídil zaplatit původním věřitelům souběžně s těmi věřiteli, kteří přistoupili na restrukturalizaci původního dluhu.

ČTĚTE TAKÉ:

V obavách, že Argentina bude příkaz ignorovat, soudce Griesa nařídil, aby vláda v Buenos Aires do 15. prosince deponovala na vázaném účtu v USA 1,33 miliardy dolarů (asi 26 miliard Kč). Tím má být zajištěno, že pokud jeho verdikt potvrdí také odvolací soud, budou peníze připraveny ihned k výplatě.

Investoři, kteří nesouhlasili s podmínkami restrukturalizace původních dluhopisů, podali na Argentinu žalobu. V ní se domáhají, aby jim byla vyplacena celá jistina včetně úroků. Argentina vyhlásila státní bankrot na začátku roku 2002. Země tehdy nedokázala řádně proplatit státní dluhopisy za zhruba 100 miliard dolarů (asi dva biliony Kč v dnešním kurzu).

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz