20. října 2011 13:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Věřitelé Řecka doporučili vyplatit další část úvěru

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Mise mezinárodních věřitelů Řecka dokončila hodnotící zprávu a doporučila zemi vyplatit další část záchranného úvěru v objemu osmi miliard eur (asi 199 miliard Kč).

Uvádí to zpráva inspektorů, z které cituje agentura AP a další média. Zpráva bude v pátek předložena ke schválení ministrům financí zemí euruzóny.

O ŘECKU VÍCE:

Zpráva ale jinak pro Řecko nedopadla dobře. Věřitelé shledali celou řadu nedostatků, vedle pomalých reforem, přes neschopnost Atén dosáhnout nižších nákladů na obsluhu dluhu, až po neplnění cílů ohledně snižování rozpočtového deficitu. Šestou tranši tak věřitelé uvolní jen proto, aby se Řecko vyhnulo státnímu bankrotu.

Misi zahraničních věřitelů Řecka, které se také říká 'trojka', tvoří
zástupci tří institucí: Evropské komise, Evropské centrální banky a
Mezinárodního měnového fondu. Mise uvedla, že dluhová dynamika Řecka zůstává velmi znepokojivá a že propad řecké ekonomiky je mnohem větší, než věřitelé čekali.

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní
finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od partnerů v EU a od Mezinárodního měnového fondu si Řecko zajistilo tříletý úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Země už dostala pět tranší, o šesté se dosud jednalo.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!