23. září 2011 16:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Věřitelé Sazky zamítli návrh ČS na zrušení tendru

Sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Věřitelský výbor Sazky dnes zamítl návrhy České spořitelny na zrušení nebo změny podmínek výběrového řízení na její prodej. Tendr tak pokračuje bez jakýchkoliv změn.

ČTK to řekl předseda věřitelského výboru Sazky Josef Novotný. Zájemci o koupi Sazky mají dnes do 18:00 poslední možnost podat insolvenčnímu správci Sazky Josefovi Cupkovi závaznou finální finanční nabídku.

Vše o kauze Sazka

Vítěz tendru by měl být znám v pondělí poté, co Cupka za účasti předsedy věřitelského výboru a notáře otevře obálky a oznámí jméno uchazeče s nejvyšší nabídkou. Cupka výběrové řízení na prodej Sazky, která je od konce května v konkurzu, vyhlásil 19. srpna.

Věřitelský výbor ovládají z většiny zájemci o Sazku, skupiny KKCG a PPF. Dalšími jsou vedle České spořitelny zástupci držitelů dluhopisů a společnost G-Tech, která provozuje síť terminálů. ČS svůj požadavek odůvodnila tím, že nynější podmínky věřitelům nezaručují maximální výnos.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud by výbor její návrh zamítl, žádala, aby byly doplněny alespoň dodatečné podmínky. Například aby se firma neprodávala v případě, že vítězná suma nepřekročí 3,6 miliardy korun. To je částka, na kterou firmu ocenil posudek Ernst & Young.

Tři zájemci o Sazku

Do výběrového řízení na prodej Sazky se přihlásily tři subjekty. Společnou přihlášku potvrdily skupiny PPF a KKCG, závazně se přihlásil také Synot Holding. Třetím uchazečem o Sazku je údajně firma Charlcoal, napojená na podnikatele Pavla Tykače.

Všichni zájemci o Sazku splnili podmínky schválené soudem a v termínu složili požadovanou kauci 500 milionů korun. Finanční skupina Penta i společnost E-Invest již dříve potvrdily, že se výběrového řízení na prodej Sazky nezúčastní, protože jej považují za zmanipulované a netransparentní.

Penta v pátek v 18:00 doručí Cupkovi svoji nabídku, která bude obsahovat doklad o tom, že kupní cenu složila na účet v Komerční bance. Cupka ale uvedl, že nebude moci brát na zřetel žádnou nabídku činěnou mimo výběrové řízení, neboť její předkladatel by tím získal neoprávněnou výhodu.

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které slouží k zachování běžného chodu firmy.

Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu, jejich pravomoci jsou ale po prohlášení konkurzu silně omezené.

ČTK, Lidovky.cz