Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Tasmánii si můžete koupit opuštěnou vesnici. Už kolem ní krouží Číňané

Vesnice Tarraleah v Tasmánii je na prodej. V minulosti sloužila hlavně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesnice Tarraleah v Tasmánii je na prodej. V minulosti sloužila hlavně... | foto: Tarraleah.com

TARRALEAH V Tasmánii je za třináct milionů australských dolarů (v přepočtu 238 milionů korun) na prodej vesnice Terraleah s několika desítkami domů, jezerem plným ryb a stádem dobytka. Jakmile se nabídka objevila na trhu, vyvolala zájem kupců od Číny po Singapur.

„Ještě nikdy jsem neprodával celou vesnici,“ řekl makléř John Blacklow, pověřený prodejem obce, k níž patří pozemky o rozloze 145 hektarů.

Osada vznikla ve 30. letech jako místo pro ubytování personálu hydroelektrárny. Obývalo ji několik set lidí, ale s postupnou automatizací tasmánských elektráren a přehrad přestal být stálý personál zapotřebí a Terraleah začala koncem 60. let pustnout.

Vesnice Tarraleah v Tasmánii je na prodej. V minulosti sloužila hlavně...
Vesnice Tarraleah v Tasmánii je na prodej. V minulosti sloužila hlavně...

Prodávajícím je Julian Homer, který vesnici v minulosti koupil a postaral se o opravy. „Právě dokončil třináctiletý renovační program. Celá vesnice - všech 33 jejích domů - byla kvalitně opravena. Je připravena pro někoho, kdo ji bude rozvíjet pro účely turistiky,“ řekl Blacklow.

Teď vesnice nemá stálé obyvatele, žije tam pouze personál, který se stará o údržbu a infrastrukturu.

Návštěvníci můžou lovit lososy či pstruhy, pořádat výlety do okolí, hrát golf, pozorovat divoké kachny, klokany či tasmánské čerty. Vesnice se objevila v nabídce nemovitostí teprve minulý týden a podle Blacklowa už projevilo zájem 40 jedinců i podniků z Austrálie, ale také z Číny, Hongkongu a Singapuru.

Ingrid Mitchellová, která v Terraleah žila jako dítě, řekla, že tam zažila velkou svobodu, horká léta a velmi chladné zimy s množstvím sněhu. „Byla to rušná vesnice, měli jsme řezníka, obchod, školu, poštu a bazén. Každý rok se v tamním centru slavily Vánoce, byly to nádherné časy,“ sdělila televizi ABC.

Max Attenborough do vesnice zavítal jako turista a uchvátil ho zachovaný styl art deco. „Jsem stavitel a vím, že dnes se tak už nestaví, je to krásné,“ řekl.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!