Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Tasmánii si můžete koupit opuštěnou vesnici. Už kolem ní krouží Číňané

Vesnice Tarraleah v Tasmánii je na prodej. V minulosti sloužila hlavně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesnice Tarraleah v Tasmánii je na prodej. V minulosti sloužila hlavně... | foto: Tarraleah.com

TARRALEAH V Tasmánii je za třináct milionů australských dolarů (v přepočtu 238 milionů korun) na prodej vesnice Terraleah s několika desítkami domů, jezerem plným ryb a stádem dobytka. Jakmile se nabídka objevila na trhu, vyvolala zájem kupců od Číny po Singapur.

„Ještě nikdy jsem neprodával celou vesnici,“ řekl makléř John Blacklow, pověřený prodejem obce, k níž patří pozemky o rozloze 145 hektarů.

Osada vznikla ve 30. letech jako místo pro ubytování personálu hydroelektrárny. Obývalo ji několik set lidí, ale s postupnou automatizací tasmánských elektráren a přehrad přestal být stálý personál zapotřebí a Terraleah začala koncem 60. let pustnout.

Vesnice Tarraleah v Tasmánii je na prodej. V minulosti sloužila hlavně...
Vesnice Tarraleah v Tasmánii je na prodej. V minulosti sloužila hlavně...

Prodávajícím je Julian Homer, který vesnici v minulosti koupil a postaral se o opravy. „Právě dokončil třináctiletý renovační program. Celá vesnice - všech 33 jejích domů - byla kvalitně opravena. Je připravena pro někoho, kdo ji bude rozvíjet pro účely turistiky,“ řekl Blacklow.

Teď vesnice nemá stálé obyvatele, žije tam pouze personál, který se stará o údržbu a infrastrukturu.

Návštěvníci můžou lovit lososy či pstruhy, pořádat výlety do okolí, hrát golf, pozorovat divoké kachny, klokany či tasmánské čerty. Vesnice se objevila v nabídce nemovitostí teprve minulý týden a podle Blacklowa už projevilo zájem 40 jedinců i podniků z Austrálie, ale také z Číny, Hongkongu a Singapuru.

Ingrid Mitchellová, která v Terraleah žila jako dítě, řekla, že tam zažila velkou svobodu, horká léta a velmi chladné zimy s množstvím sněhu. „Byla to rušná vesnice, měli jsme řezníka, obchod, školu, poštu a bazén. Každý rok se v tamním centru slavily Vánoce, byly to nádherné časy,“ sdělila televizi ABC.

Max Attenborough do vesnice zavítal jako turista a uchvátil ho zachovaný styl art deco. „Jsem stavitel a vím, že dnes se tak už nestaví, je to krásné,“ řekl.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...