27. února 2019 16:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Veterináři na Plzeňsku našli za loňský rok chyby v označení a skladování jídla

Drůbežárna. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drůbežárna. (ilustrační snímek) | foto: OBRAZ

Plzeň Více než 3000 kontrol výrobců, prodejců a dovozců potravin živočišného původu provedli loni pracovníci Krajské veterinární správy (KVS) pro Plzeňský kraj. V listopadu například našli v maloobchodní provozovně na jižním Plzeňsku téměř 800 kilogramů drůbežího a vepřového masa neznámého původu. Maso znehodnotili a nařídili jeho likvidaci. Provozovateli mohou udělit pokutu až do výše 50 milionů korun, informoval ve středu ředitel KVS Václav Poláček.

Počet kontrol potravin živočišného původu byl loni podobný jako v roce 2017. Nejčastějšími pochybeními byly závady v označení potravin, nedodržení skladovacích teplot, prošlé datum spotřeby a potraviny neznámého původu. Kromě plánovaných kontrol veterináři udělali v kraji také deset mimořádných kontrolních akcí.

„Nejzávažnější zjištění byla odhalena při kontrole uzených sýrů na obsah zplodin udícího kouře, tzv. polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU), které výrobci udili v tradičních udírnách, jaké používali naši dědové nebo jaké si někteří lidé postavili na zahradě,“ uvedl Poláček. Hodnoty PAU jsou podle něj výrazně vyšší právě u malých výrobců než u těch velkých. Podobně je to u masných výrobků z klasických udíren. Loni veterinární správa v kraji nařídila mimořádná opatření třem výrobcům klobás, které nevyhověly povolenému obsahu PAU. V jednom případě klobásy obsahovaly až trojnásobek povoleného množství. „V tomto případě se jedná již o potraviny zdravotně závadné, protože PAU jsou látky s karcinogenními účinky. Proto i udělená pokuta byla vyšší, přestože se jednalo o malé výrobny s malou kapacitou výroby,“ řekl Poláček.

Milion korun na pokutách

Bez závad naopak skončily v kraji dubnové mimořádné kontroly všech zásilek vajec a drůbeže z Polska zaměřené na nesprávné používání léčiv v chovech. Bez nálezu bylo také všech 127 vzorků vepřového masa z Belgie, Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska a Rumunska testovaných na africký mor prasat. K nejzávažnějším zjištěním v oblasti veterinární hygieny patřilo loni odhalení neregistrované porážky prasat na Klatovsku. „Jatka byla neprodleně uzavřena, byl vydán zákaz uvádění vepřového masa pocházejícího z tohoto provozu na trh. I v tomto případě hrozí provozovateli černé porážky prasat vysoká pokuta,“ řekl Poláček.

KVS také prohlíží veškerá v kraji porážená jatečná zvířata, jejichž produkty jsou určeny na trh pro lidskou spotřebu. V loňském roce bylo v kraji poraženo a veterinárně prohlédnuto 142 000 kusů prasat a skotu, 24 milionů kusů drůbeže a téměř 700 000 králíků.

Veterinární správa loni udělala i další kontroly v oblasti zdraví zvířat a nákaz a péče o chovaná zvířata. Na pokutách loni KVS vybrala přes milion korun, průměrná výše uložené pokuty se zvýšila z 6680 Kč na 9800 korun.

ČTK

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.