20. července 2009 17:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Veterináři stáhli z trhu desítky tisíc špatně označených vajec

vejce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vejce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Státní veterinární správa ČR v uplynulých dnech zadržela v tuzemském logistickém centru zásilku vajec z Německa, ve které nebylo 30 procent vajec označeno kódem producenta. Tato nevyhovující balení 76.050 vajec třídy A byla stažena z trhu a vrácena dodavateli. Tisk o tom dnes informoval mluvčí SVS Josef Duben.

"Producent vajec v Německu své pochybení vysvětlil technickou závadou na technologickém zařízení," uvedl Duben. Povinnost danou legislativou správně označovat potraviny a výrobky dává zákazníkovi jistotu, že si nekupuje něco "anonymního", ale výrobek od konkrétního výrobce, který je pod veterinárním dohledem a je kontrolními orgány dohledatelný, dodal mluvčí.

Podle evropského nařízení musí být každé vejce označeno kódem producenta.

Jen tak má zákazník jistotu, že vejce prošlo veterinární kontrolou a výrobce je konkrétní a dosledovatelný. Nařízení počítá i s možností, že při označování vajec mohou být některé otisky razítek na vajíčku hůře čitelné.

Norma proto uvádí, že v balení nebo zásilce (šarži) může být takto "nečitelné" označení maximálně u 20 procent vajec, doplnil mluvčí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!