15. června 2012 16:51, aktualizováno  17:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Další nebezpečná potravina: veterináři našli v sekané listerii

Takto prezentuje společnost RAVY CZ a. s. svou sekanou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takto prezentuje společnost RAVY CZ a. s. svou sekanou. | foto: www.ravy.cz

PRAHA Veterinární inspektoři nařídili stáhnout z trhu 2,8 tuny výrobku Farmářská pečená sekaná od liberecké firmy RAVY CZ, protože laboratorní testy prokázaly přítomnost nebezpečné bakterie listerie.

ČTK to v pátek sdělila Jana Horňáčková ze Státní veterinární správy (SVS). Existuje prý riziko, že výrobek si již někteří lidé koupili. Výrobky byly distribuovány obchodním řetězcům Kaufland, Norma, Tesco a Globus.

Listeria monocytogenes
"Laboratorní testy prokázaly přítomnost patogenní bakterie Listeria monocytogenes. Veterinární inspektoři nařídili s okamžitou platností zákaz uvádění 2,8 tuny výrobku do tržní sítě a jeho stahování," uvedla Horňáčková.

Závadné šarže

Nebezpečný výrobek Farmářská pečená sekaná je v balení po 500 gramech.

Závadné šarže měly čísla: 120530, 120601, 120602, 120603, 120604, 120605, 120606, 120607 a 120608. Veterináři upozorňují, aby lidé tuto sekanou nejedli. "Výrobek je možné vrátit v místě nákupu," podotkla Horňáčková.

Podle místopředsedy představenstva RAVY CZ Ivo Najmana se firma s podobným případem setkala poprvé. "Nic podobného se nám ještě v minulosti nestalo, máme podezření, že se listerie do sekané dostala se zeleninou," uvedl Najman. Závod liberecké firmy patří k nejmodernějším svého druhu v zemi, do provozu byl uveden před osmi lety. Bakterie se podle Najmana objevila jen v jednom z pěti vzorků, přesto bylo nutné stáhnout všechnu sekanou, která se v ten den v libereckém závodě vyrobila.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Listerie se běžně vyskytuje v půdě, prachu, povrchových vodách nebo na rostlinách. Přítomnost této bakterie v jídle ještě neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí zpravidla odolají. Onemocnění způsobuje u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou. Nemoc má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.