Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Varování veterinářů: V Česku se prodává maso, které neprošlo kontrolou

Kuřecí řízky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřecí řízky - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA V českých obchodních řetězcích se prodává i dovezené maso, které neprošlo českou veterinární kontrolou. Tvrdí to Komora veterinárních lékařů. Kontrola masa je v České republice podle prezidenta komory Jana Bernardyho nedostatečná.

Situace je vážná především u drůbežího masa. Jan Bernardy to řekl na závěr Světového veterinárního kongresu v Praze. S tvrzením komory nesouhlasí Státní veterinární správa (SVS). Každý výrobek prodávaný v českých řetězcích je označený identifikačním číslem výrobce, a je tedy dohledatelný, řekl mluvčí SVS Josef Duben.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Bernardyho maso dovážené ze zahraničních chovů do českých maloobchodních řetězců prochází jen malou kontrolou. "Kontrol v obchodech je z našeho pohledu málo," uvedl Bernardy. S tím nesouhlasí Státní veterinární správa, podle níž je kontrol "přesně tolik, kolik jich má být".

"My nezjišťujeme problémy, které by znamenaly zdravotní ohrožení lidí," uvedl Duben. Dodal, že veterinární kontrolu potvrzuje také označení výrobků v obchodě. "Může se o tom přesvědčit i sám zákazník, když ve zmíněných řetězcích se na takový výrobek podívá, každý je označen oválem, kde je kód země a je tam identifikační číslo výrobce, aby to bylo dohledatelné. To už samo o sobě svědčí o tom, že výrobek prošel veterinární kontrolou," prohlásil mluvčí veterinární správy.

Nebezpečí nehrozí

Prezident Komory veterinárních lékařů České republiky Jan Bernardy v rozhovoru pro Lidovky.cz naznačil, že žádné nebezpečí nehrozí. "Netvrdím, že se na pultech vyskytuje maso, které by zabilo celý národ. Jenom jsme upozornili na to, že se u dovezeného masa provádí méně kontrol než u masa z domácích chovů. Proto by mohlo dojít k tomu, že se tam vyskytnou některé látky, které nejsou pod kontrolou. Ale neplyne z toho větší nebezpečí než z domácích produktů. Maso může třeba obsahovat  stopy cizorodých látek, které mohou způsobovat, že budou antibiotika, která bude brát nemocný člověk, neúčinná," sdělil.

Velký problém představuje hlavně drůbeží maso, kde je nejčastěji zjištěnou závadou sledovatelnost a značení výrobků. "Spotřebitel u masa nezjistí, zda se pod značkou CZ ve skutečnosti neskrývá kuřecí maso ze zahraničí, například z Polska," dodal Jan Bernardy. Domácí výrobci jsou podle něj ale pod kontrolou.

Veterináři udělali vlastní testy

Komora veterinárních lékařů zadala vlastní testy vzorků drůbežího masa z maloobchodu, výsledky by měly být k dispozici v řádu týdnů. Orgány veterinárního dozoru v ČR podle komory dozorují jen část provozů a počet kontrol maloobchodů je poměrně nízký. Státní veterinární správa ve své výroční zprávě za rok 2012 počet kontrol neuvádí.

Prezident Komory veterinárních lékařů ČR Jan Bernardy navrhuje znovuzavedení dříve povinných osvědčení zdravotní nezávadnosti. "Dříve veterináři těsně před přepravou zvířat na porážku vydávali osvědčení o jejich zdraví, to však dnes již neplatí, zodpovědnost přešla na chovatele," dodal Bernardy. Podle něj tak není možnost zjistit, zda majitel chovu nepodává svým zvířatům antibiotika v krmivech bez předpisu. Certifikace byla zrušena rozhodnutím EU na žádost chovatelů v roce 2009 jako zbytečná administrativa.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!