30. června 2016 16:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Veterináři vrátili dvě tuny kebabu do Německa. Byly v nich zvýrazňovače chuti

Občerstvení nabízející kebab - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Občerstvení nabízející kebab - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Veterináři zajistili v Praze a v Dubí na Teplicku dovezený kebab s nepovolenými stabilizátory. Zásilky o celkové hmotnosti skoro dvou tun vrací do Německa. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.

Jde o několikátý případ v krátké době, naposledy v minulém týdnu nařídili vrátit 640 kg masných polotovarů na přípravu kebabu a gyrosu také do Německa.

Němečtí výrobci podle Pejchala míní, že u nich tyto látky používat lze. Podle výkladu české strany ale nejsou v EU pro tento typ výrobku povolené. „Oficiální vyjádření německých dozorových orgánů jsme dosud neobdrželi,“ řekl Pejchal. Veterináři podle něj průběžně upozorňují české příjemce kebabu na to, že by měli složení polotovaru věnovat pozornost. Čeští veterináři se v posledních měsících na kontroly masa zaměřili.

Kebab nalezený v provozovně v Dubí obsahoval nepovolený zvýrazňovač chuti, ale také stabilizátory. Dvě zásilky o hmotnosti 1635 kg byly již vráceny zpět dodavateli.

V Praze našli veterináři kebab s nepovoleným glutamanem sodným a fosforečnany v ulici Politických vězňů. Navíc dovoz kebabu nebyl řádně veterinářům nahlášen. „Také v tomto případě bude zásilka vrácena zpět do Německa,“ uvedl Pejchal. Veterináři ve stejný den zkontrolovali i dalšího prodejce ve stejné ulici, v podobné zásilce o hmotnosti 105 kg nalezli také nepovolené fosforečnany a glutamát sodný.

V minulém týdnu veterináři nařídili vrátit kebab z Pelhřimova a Jihlavy. Obdobné problémy řešili i na začátku června. Do Polska se tehdy vrátilo osm tun drůbežího polotovaru určeného na přípravu kebabu.

SVS kontroluje více než 5000 podniků, které zpracovávají produkty živočišného původu, a dalších 5000 maloobchodů. Od loňského roku kontroluje také restaurace a jídelny. Za chyby ve veterinární hygieně uložili loni veterináři pokuty za 22,5 milionu korun. Celkové loňské pokuty od SVS dosáhly 25,6 milionu korun.

ČTK