27. března 2009 13:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Veterináři zjistili u krávy nemoc BSE

Veterináři zjistili nemoc BSE u krávy v chovu na Semilsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veterináři zjistili nemoc BSE u krávy v chovu na Semilsku | foto: Lidové noviny

PRAHA Veterináři tento týden zjistili nemoc BSE u krávy ze zemědělského družstva v Roprachticích na Semilsku. Nemoc šílených krav byla v Česku naposledy zaznamenána v prosinci 2007. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna tak Česko od roku 2001 eviduje celkem 29 případů BSE.

"Šlo  o krávu 66 měsíců starou, normálně poraženou, u které byly po opakovaném vyšetření prokázány změny mozkové tkáně potvrzující bovinní spongiformní encefalopatii (BSE)," sdělil Duben.

Počet vrstevnic nemocné krávy, které bude nutné z preventivních důvodů utratit a vyšetřit, Duben předběžně odhadl na zhruba 200. Chovatel obdrží od státu podle veterinárního zákona příslušnou náhradu.

Loni nebyl v Česku zaznamenán ani jeden případ BSE. Naposledy byla BSE zjištěna v prosinci 2007. Počet ročně odhalených případů nákazy v tuzemských chovech od jejího prvního výskytu v roce 2001 rostl až do roku 2005, kdy kontroly zachytily osm nakažených zvířat, od roku 2006 postupně klesal.

Podle Dubna měl zásadní význam pro snížení výskytu nemoci zejména zákaz používání masokostních mouček při krmení hospodářských zvířat a důsledné odstraňování takzvaného rizikového materiálu z těl jatečných zvířat po porážce. Mezi rizikový materiál patří hlavy s mozky, oči, uzliny, mícha a části střeva porážených zvířat.

Po prvním výskytu nemoci BSE v ČR, který byl zaznamenán v roce 2001, nařídila SVS vyšetřovat veškerý poražený skot nad 30 měsíců věku, do té doby se prověřovaly jen rizikové skupiny zvířat. Testování skotu na BSE stálo v Česku od roku 2001 do loňska již více než 1,2 miliardy korun.

Přibližně tři čtvrtiny nákladů na vyšetření krav přitom zaplatili tuzemští zpracovatelé a chovatelé. Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat zařadil loni Českou republiku mezi ty země, ve kterých je jen malé riziko BSE. Nebezpečná nemoc BSE je nyní v Česku i celé Evropě na ústupu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!