16. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Větší než malé množství morfia v máku. Nabízel ho Albert i velkoobchod

Mák s vyšším obsahem morfia nalezla inspekce v prodejně Albert v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mák s vyšším obsahem morfia nalezla inspekce v prodejně Albert v Brně. | foto: SZPI

BRNO/SLATIŇANY Během několika dubnových dnů zajistili lidé z potravinářské inspekce dva různé vzorky závadného máku. Obsahoval totiž vyšší množství morfia, než povolují normy. To může způsobit nevolnost. Mák z velkoobchodu ve Slatiňanech u Chrudimi se do prodeje nedostal, pytlíky nabízené v brněnském Albertu ano.

Nešlo o žádnou cílenou akci zaměřenou na potravinářský mák. Vzorky téže suroviny v téměř stejné době odhalili kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) spíše shodou okolností při běžných kontrolách.

Mák v obou případech vykazoval koncentraci morfia, kterou už norma Státní zdravotního ústavu nepovažuje za bezpečnou. Jde o látku využívanou například v medicíně pro tišení bolesti, narkomani se z ní zase pokoušejí vyrábět heroin.

V případě skladu firmy Frumenta ve Slatiňanech zjistily laboratorní testy 137 miligramů morfia na jeden kilogram suroviny. Bezpečná koncentrace této látky pro potravinářský mák je přitom 43 mg/kg, tedy zhruba třetinová. Celkem 24 tun máku modrého, rozděleného do velkých balení, se ke spotřebitelům nakonec nedostalo.

Závadný mletý mák odhalený vzorkem z prodejny Albert na Pálavském náměstí v Brně obsahoval 59 miligramů morfia v jednom kilogramu. Dodavatelem byla slovenská společnost Encinger. Na obě zijštění upozornil web Potraviny na pranýři.

„Celkem jsme z trhu stáhli přibližně 500 kusů daného výrobku požadované šarže. Po uvedeném incidentu jsme odebrali další vzorky máku, který nabízíme ve své tržní síti a odeslali je k hodnocení do laboratoře. Výsledky zatím nemáme, “ uvádí Dagmar Krausová, mluvčí společnosti Ahold, která v Česku provozující síť prodejen Albert.

Všech 335 obchodů stáhlo zboží z prodeje a na informačních panelech o rizikovém zboží zpravilo zákazníky. Pokud jej vrátí, dostanou za něj zpátky peníze.

Společnost Ahold počítá s tím, že ve správním řízení – které dosud neskončilo – dostane od potravinářské inspekce pokutu. „Budeme ji vymáhat po dodavateli,“ dodala Dagmar Krausová.

Mák s vyšším obsahem morfia nalezla inspekce v prodejně Albert v Brně.
Mák s vyšším obsahem morfia nalezla inspekce v prodejně Albert v Brně.

Koncentrace morfia, které kontroly SZPI odhalily, by neměly výrazně ohrožovat lidské zdraví ani vyvolávat stavy jako po požití opiátů.

„Žádná otrava nehrozí. Jde spíše o překročení nějakého administrativního limitu. Maximálně můžeme očekávat zažívací potíže,“ uklidňuje Sergey Zakharov, vedoucí lékař Toxikologického informačního střediska v Praze.

Potravinářský mák s vyšším než povoleným množstvím morfia by neměl být lákadlem ani pro narkomany či experimentátory.

„Neslyšel jsem během své praxe o případu, kdy by měl někdo s tímto nějaké problémy. Jiná situace je pochopitelně u nezralých makovic, které sklízí z polí někteří narkomani,“ dodává vedoucí lékař organizace Drop In Jiří Presl.

MORFIUM

  • Látka označovaná též jako morfin je využívána v lékařství mimo jiné pro tišení bolesti.
  • Jde o přírodní opiát, který také zneužívají lidé k výrobě drog. Způsobuje v určitých dávkách uklidnění, euforii, ale uživatel si na něm snadno vypěstuje závislost.
  • V máku je morfium přirozeně přítomné. Státní zdravotní ústav stanovil bezpečnou koncentraci pro potravinářské využití na 43 mg/kg.
  • Při malém překročení limitu by nemělo dojít k závažným zdravotním problémům.
mipMichal Pavec