9. listopadu 2011 17:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Většina ekonomů už čeká pád eurozóny do recese

Ekonomové očekávají prohlubování recese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonomové očekávají prohlubování recese | foto: Shutterstock

LONDÝN Většina ekonomů už předpokládá, že eurozónu čeká v nejbližším období pád do nové ekonomické recese. Plyne to z dnešního pravidelného průzkumu agentury Reuters mezi 65 ekonomy londýnské City.

Pro příští rok ekonomové čekají v měnové unii, kterou nyní těžce ohrožuje eskalující dluhová krize, velmi slabý růst.

ČTĚTE TAKÉ:

Recesi v eurozóně nyní čeká 60 procent dotázaných ekonomů proti 40 procentům z říjnového průzkumu. Podle Reuters to je stále poněkud konzervativní odhad, vzhledem k tomu, že minulý týden vyšly dílčí údaje, které naznačily, že v eurozóně je už v chodu alarmující ekonomický propad.

Dokonce i nový prezident Evropské centrální banky Mario Draghi minulý čtvrtek řekl, že eurozónu zasáhne do konce roku mírná recese.

CO JE TO RECESE?

Recese se běžně definuje jako dvě čtvrtletí poklesu hrubého domácího produktu po sobě a ekonomové pro toto čtvrtletí čekají v průměru pokles o 0,1 procenta.

Ekonomové jsou obvykle v předpovídání recesí opatrní. Eurozóna byla v roce 2008 už několik měsíců v recesi, než ji většina ekonomů předpověděla.

"Eurozóna směřuje do recese. Je již patrný nedostatek úvěrů a velká nejistota ochromuje investice a nákupy nákladného spotřebního zboží," řekl analytik Handelsbanken Petter Lundvik.

Se zhoršením evropské ekonomiky kontrastuje předpověď vývoje pro Spojené státy, kde vnímaná pravděpodobnost recese klesla na 25 procent. Riziko recese v Británii hodnotí ekonomové na 40 procent.

Ekonomové také snížili počtvrté za sebou odhad pro příští rok. Eurozóna by měla růst jen o 0,5 procenta proti letošnímu zvýšení o 1,6 procenta. V září se ještě čekal nárůst HDP o 1,2 procenta. Evropská centrální bank by podle ekonomů měla dál snížit základní úrokovou sazbu na jedno procento, kde byla za předešlé krize, a tam ji bude držet nejméně do poloviny roku 2013.

Lidovky.cz, ČTK