3. srpna 2010 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Většina firem neusiluje o veřejné zakázky. Nemají 'správné' konexe

Většina českých firem neusiluje o veřejné zakázky. Nemají 'správné' konexe | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Většina českých firem neusiluje o veřejné zakázky. Nemají 'správné' konexe |

PRAHA Téměř dvě třetiny český podniků neusilují o veřejné zakázky. Podnikatelé se domnívají, že nemají ty správné kontakty nebo konexe, bez kterých nelze zakázky získat. Podle názoru majitelů firem je tak snaha získat veřejnou zakázku ztrátou času. Vyplývá to z ankety společnosti ePoptávka.cz mezi 150 tuzemskými firmami z různých oborů.

Pokud se firmy rozhodnou, že se budou soutěží o veřejné zakázky aktivně zúčastňovat, potom absolvují většinou sedm veřejných řízení za rok.

Čtěte více:

"Nicméně i zde převažuje značná skepse. Místo nekvalitní nabídky či nedostatečných zkušeností představitelé malých a středních podniků jmenují opět nedostatečné konexe," uvedl Otto Kočí ze společnosti ePoptávka.cz.

Netransparentní jsou tendry v Česku také podle únorového průzkumu Asociace malých a středních podniků. V něm 60 procent malých a středních firem uvedlo, že veřejnou zakázku není možné získat bez provize nebo úplatku. Opačný pocit mělo 30 procent ze zúčastněných téměř 550 podniků.

Čtěte více:

Změnu by podle Kočího mohly přinést elektronické aukce, kde v posledním kole rozhoduje již pouze cena. "Pokud poptávkové řízení končí elektronickou aukcí, nabídky jsou v předcházejících kolech přivedeny do dobré srovnatelnosti a v posledním kole rozhoduje pouze cena, potom jsou podmínky stejné pro všechny účastníky," uvedl v průzkumu jeden z podnikatelů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz