5. dubna 2016 10:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Většina firem v Česku cítí daňovou nejistotu. Hůř je v Řecku či na Ukrajině

Cifršpión – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cifršpión – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Vysokou daňovou nejistotu vnímá v Česku jako problém 61 procent firem, v celé Evropě je to v průměru 54 procent firem. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte mezi 800 respondenty z 21 zemí Evropy.

Situace je o něco lepší. Loni ve stejném průzkumu vnímalo jako problém daňovou nejistotu 71 procenta firem v Česku.

V Evropě se vnímání daňové nejistoty nezměnilo. Firmy podle průzkumu nestojí tolik o nižší daně, jako spíše o stabilní daňový systém. Nejvyšší vnímání daňové nejistoty je ve Francii, Řecku, Švédsku a na Ukrajině. Naopak nejnižší daňovou nejistotu firmy vnímají v Nizozemsku, Švýcarsku či Lucembursku.

DÁLE ČTĚTE:

V Česku se respondenti podobně jako v ostatních zemích Evropy shodli na tom, že hlavní příčinou daňové nejistoty jsou časté změny v daňové legislativě a nedostatky a nejednoznačnost v systému rozhodnutí o závazném posouzení.

Firmy by nejvíce uvítaly zjednodušení daňového systému a větší jistotu ohledně budoucnosti daňového systému.

„Po těchto změnách volají dlouhodobě čeští respondenti ve větší míře, než respondenti z ostatních evropských zemích. Nižší daně a menší počet daňových kontrol nemají dle respondentů tak zásadní vliv na konkurenceschopnost jejich firem,“ uvedla ředitelka v daňovém oddělení Deloitte Radka Mašková.

Výborný vztah s „berňákem“

Z průzkumu dále vyplývá, že v Česku má většina firem dobré vztahy s finančními úřady. Každý desátý respondent má s finančním úřadem výborné zkušenosti, velmi dobrý vztah uvedla více než třetina dotázaných. Za dobrý jej považuje polovina firem.

České firmy hodnotí svůj vztah s finančními úřady stejně jako německé a podobně jako rakouské či belgické. Nejlepší vztahy s finančními úřady mají ve Velké Británii, nejhorší ve Francii.

„Mezi faktory, které by mohly zlepšit vztah s finančními úřady, jsou jasné a jednotné pokyny ze strany daňového úřadu,“ uvedla Mašková.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz