2. července 2013 17:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Většinu lidí zastřelí civilisté. Kalašnikov boduje levnými náboji

Legendární "kalašnikov" se prý chystá do důchodu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legendární "kalašnikov" se prý chystá do důchodu | foto: Shutterstock

ŽENEVA Velká většina lidí, kteří zemřou při násilnostech za použití střelné zbraně, je zabita mimo oblasti válek nebo jiných konfliktů. Tři čtvrtiny střelných zbraní totiž podle studie švýcarského Graduate Institute mají v držení civilisté.

Institut v aktuální studii zjistil, že mezi lety 2004 a 2009 zemřelo násilnou smrtí v průměru 526 tisíc lidí ročně. Devadesát procent případů ozbrojeného násilí se přitom odehrálo mimo mezinárodní konflikty nebo občanské války.

Výzkum přitom odhalil, že ve 42 až 60 procentech smrtonosných násilností sehrála hlavní úlohu střelná zbraň a že civilisté mají v držení zhruba tři čtvrtiny z celkem zhruba 875 milionů zbraní ve světě.

ČTĚTE TAKÉ:

Průzkum, který sponzorovalo švýcarské ministerstvo zahraničí a další vlády, zahrnoval použití vojenských malých zbraní i lehkých zbraní jako revolvery, pušky, samopaly a také komerční střelné zbraně.

Studie například zjistila, že existuje silná vzájemná souvislost mezi vývojem cen střeliva v Libanonu a oblíbeností určitých modelů zbraní používaných syrskými povstaleckými bojovníky.

Kalašnikov je stálice

Například belgická útočná zbraň FN FAL se stala pro syrské bojovníky "nepoužitelnou", když cena jedné patrony dosáhla tří dolarů. Naopak nejrozšířenější vojenské zbraně, jako jsou ruský samopal Kalašnikov AK-47 nebo americká útočná puška M16, přežívají právě díky nízkým cenám nábojů, ačkoli cena samotných zbraní nijak nízká není.

Jedním z dalších závěrů je, že zbraně domácí výroby - většinou minomety, pistole a brokovnice - jsou převládajícím typem střelných zbraní například mezi nikaragujskými gangy, které se vynořily po tamní občanské válce.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!