6. ledna 2017 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vězení kvůli dieselgate. Korejci odsoudili manažera VW za falšování emisí

Logo společnosti Volkswagen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo společnosti Volkswagen. | foto: Reuters

SOUL Jihokorejský soud poslal v pátek na rok a půl do vězení jednoho z šéfů tamní divize německého automobilového koncernu Volkswagen. Potrestal ho za falšování dokumentů o testech emisí a úrovně hluku, jehož cílem bylo získat potvrzení pro dovoz aut.

Manažer, jehož plné jméno sdělení soudu neobsahuje, byl uznán vinným z falšování dokumentů, maření práce úřadů a porušení zákonů o životním prostředí. O případu informovala agentura Reuters.

Úřady v Jižní Koreji už loni v srpnu vyměřily Volkswagenu za falšování dokumentů o testech emisí a úrovně hluku pokutu 17,8 miliardy wonů (380 milionů korun). Zároveň nařídily pozastavit na jihokorejském trhu prodej většiny jeho modelů.

„Volkswagen tímto trestným činem, který způsobil vážnou sociální a ekonomickou újmu, podkopal svou důvěryhodnost globální značky,“ uvedl soud.

Jeho páteční rozsudek je jedním z důsledků rozsáhlého skandálu kolem měření emisí některých aut Volkswagen. Koncern předloni v září přiznal, že po celém světě instaloval do zhruba 11 milionů naftových aut software umožňující s testy emisí manipulovat. Aféra se týká mimo jiné asi 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Jižní Korea v této kauze postupuje proti Volkswagenu poměrně tvrdě. Již předloni automobilku kvůli manipulaci s testy emisí pokutovala částkou 14,1 miliardy wonů. Loni v prosinci pak firmě vyměřila pokutu 37,3 miliardy wonů za klamavou reklamu týkající se emisí.

ČTK