Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vezmou nám roboti práci? Přichází revoluce strojů

Robotická recepční v hotelu Henn-na. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robotická recepční v hotelu Henn-na. | foto: Youtube.com

Stojíme na prahu nové průmyslové revoluce. Roboti jsou rychlejší, efektivnější a pracují kvalitněji. Náš život je sice komfortnější, co ale budou nakonec dělat lidé?

Přímo na úpatí hory Fudži v obci Ošino stojí obří žluté haly. Nemají žádná okna, uvnitř je černočerná tma. Ti, kteří v těchto halách japonského výrobce robotů Fanuc Robotics pracují, totiž ke své práci žádné světlo nepotřebují. Roboti tu vyrábí další roboty. Až nápadně to připomíná úvod vizionářské divadelní hry R.U.R. Karla Čapka, v níž na odlehlém ostrově v továrně Rossum’s Universal Robots odvádějí v podstatě veškerou práci roboti a kde v kanceláři ředitele Domina mimo jiné visí plakáty s hesly jako „Nejlacinější práce: Rossumovi roboti“ nebo „Chcete zlevnit svoje výrobky? Objednejte si Rossumovy roboty“.

Na rozdíl od Čapkova ostrova nežije ve „vesnici“ Ošino jen šest lidí. Obyvatel je tu přes osm tisíc a výrazná část z nich pracuje právě pro Fanuc. Doba, kdy roboti zastanou drtivou většinu lidských činností, jak to popsal ve svém dramatu Čapek, zatím nenastala. Rychle se ale blíží. Výrazný pokrok na poli výpočetní techniky z posledních dekád nás přivedl na práh doby plné inteligentních počítačových systémů, které zvládnou donedávna nepředstavitelné.

Je jedno, ze kterého konce se začne. Ať už jde o data, 3D tisk, nebo stále propracovanější automatizační systémy či klasické roboty. Čtvrtá průmyslová revoluce je jedinečná právě proto, že se v ní prolíná tolik prvků naráz. „Nejde o pouhou digitalizaci průmyslové výroby. Je to komplexní systém změn spojených s řadou lidských činností, zdánlivě s průmyslovou výrobou nesouvisejících,“ upozorňuje prezident Českomoravské elektrotechnické asociace Jiří Holoubek.

Index

Index

Robot už dnes není jen svým způsobem neohrabané mechanické zařízení. Stále častěji jde o digitální systémy, které dokážou na základě množství dat pracovat a rozhodovat rychleji, přesněji a efektivněji než člověk. Software v továrně řídí přísun součástek pro konkrétní výrobek, inteligentní semafory zmírní dopravní zácpu a vaše lednička si v e-shopu sama objedná váš oblíbený sýr, když jeho zásoby docházejí.

To není sci-fi, je to realita, kterou jen zatím málokdo z nás může doopravdy zakusit. Jenže to se velmi rychle změní s tím, jak vývoj technologií neustále zrychluje. Do deseti let budou továrny bez oken, jako jsou ty v japonském Fanucu, naprosto běžné, stejně jako chytré ledničky. Svět robotů a počítačů není otázkou příštího století, mění naši každodenní realitu a rok od roku toho umí víc. „Digitální technologie budou pro intelektuální zapojení lidí znamenat stejnou revoluci, jakou znamenal vynález parního stroje pro jejich fyzické nasazení,“ tvrdí americký ekonom Andrew McAfee, spoluautor knihy Druhý věk strojů.

Tentokrát se ale revoluce dotkne nás všech. Všechna povolání, která jsou založena na opakování, na vyhodnocování velkého množství dat, analýze a rutině, jsou ideálním prostorem pro automatizované systémy.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!