3. července 2014 18:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Více než 17 000 bodů. Dow Jonesův index překonal magickou hranici

Růst akcií, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růst akcií, ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NEW YORK Jeden z hlavních světových indexů Dow Jones se dostal přes psychologicky významnou úroveň, a to zejména díky příznivým údajům o červnovém vývoji na trhu práce ve Spojených státech.

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že míra nezaměstnanosti v USA v červnu klesla na téměř šestileté minimum 6,1 procenta, zatímco v květnu byla o dvě desetiny procentního bodu vyšší.

Největší ekonomika světa podle vládní zprávy vytvořila asi 288 000 nových pracovních míst, což je mnohem více, než čekali analytici. Dow Jonesův index, který zahrnuje třicet předních podniků v USA, krátce po začátku obchodování vykazoval nárůst o zhruba 0,4 procenta na 17 050 bodů. Širší index S&P 500 si připisoval také asi 0,4 procenta a pohyboval se kolem 1 981 bodů.

Obchodování končí ve čtvrtek v 19:00 SELČ, tedy o tři hodiny dříve. V pátek slaví Američané Den nezávislosti, a tak budou akciové trhy uzavřeny.

Lidovky.cz, ČTK