22. prosince 2009 13:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Více než polovina firem hlásí prudký nárůst stresu na pracovišti

práce, stres | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy práce, stres | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Celkem 58 procent společností z celého světa zaznamenalo v posledních dvou letech významný nárůst stresu na svých pracovištích. V ČR jsou hlavními důvody stresu strach z propuštění a větší množství práce související se snižováním stavů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Regus, který se uskutečnil mezi 11.000 firmami ve 13 zemích.

K hlavním stresovým faktorům patří například vysoké pracovní tempo, monotónnost práce, nedostatek podpory od kolegů, neúčast na rozhodovacích procesech nebo podceňování pracovních dovedností.

Podle průzkumu nejvíce společností (86 procent) trpí stresem v Číně, nejméně pak v Německu a Nizozemsku, kde stres ohrožuje 48 procent, respektive 47 procent podniků.

Ve všech sledovaných zemích s výjimkou Velké Británie a Mexika je nyní hlavním důvodem stresu "zvýšený tlak na ziskovost společnosti". Ve Velké Británii je hlavním důvodem stresu "hrozba ztráty zaměstnání či obchodních zakázek", v Mexiku zase "tlak zákazníků na lepší služby".

"V České republice a potažmo ve střední a východní Evropě je hlavní příčinou stresu celková nespokojenost v zaměstnání," uvedl hlavní manažer pro střední a východní Evropu ve společnosti Regus Garry Gürtler.

Podle jiného průzkumu, od společnosti Anderson Willinger, je v okruhu manažerů nespokojen zhruba jeden vedoucí pracovník ze čtyř. Manažeři uvádějí jako hlavní důvod strach z propouštění (třetina dotázaných) a také větší stres související s množstvím práce, kterou přebírají po propuštěných zaměstnancích (zhruba polovina manažerů).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!