8. prosince 2009 15:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Více než polovina Slováků si myslí, že se kvůli euru zdražilo

Slovenské euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenské euro | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Více než polovina lidí si na Slovensku myslí, že přijetí eura zvýšilo ceny. Přesto tři čtvrtiny Slováků téměř rok po zavedení měny vnímají euro pozitivně. Dvě pětiny lidí zároveň uvádějí, že se jim obtížně manipuluje s drobnými penězi, vyplynulo z průzkumu veřejného mínění, který provedla agentura Focus spolu se slovenským Institutem pro veřejné otázky (IVO).

"Slovenští občané přijali euro pozitivně, a to navzdory tomu, že vidí některá jeho negativa. Například mají pocit, že se ceny zvýšily," řekla analytička IVO Oľga Gyárfášová k výsledkům průzkumu. "Když to ale všechno podtrhneme a sečteme, je ten výsledek velmi pozitivní," shrnula před novináři.

Slováci si podle sociologů zvykli na euro překvapivě rychle. "Kdybychom se možná někoho zeptali, jak vypadaly korunové bankovky, ani by si neuměl vzpomenout. Dá se říci, že rozloučení bylo rychlé a bezbolestné," řekla Gyárfášová. Připustila ale, že s osvojováním měny mají potíže starší lidé.

Že bylo zavedení eura příčinou zvyšování cen, si na Slovensku myslí téměř tři pětiny lidí. Podle Gyárfášové je ale růst cen subjektivní pocit lidí.

Podotkla, že ceny z pohledu spotřebitelů rostou v každé situaci. Podle dřívějších analýz slovenského Institutu pro finanční politiku při ministerstvu financí neměl přechod na euro i při dopadu světové hospodářské krize na vývoj slovenských cen zboží a služeb vliv.

Starší lidé nerozeznají mince
Mezi negativa zařadili Slováci v anketě potíže s euromincemi, zejména s jedno a dvoucenty. Rozeznávání jejich hodnoty je problémové hlavně pro starší občany, dodala analytička. Slovákům navíc přibylo v peněženkách více kovových platidel. Novou měnu zastupuje osm eurových mincí, zatímco slovenská koruna měla kovových platidel jen pět.

Obchodníci na Slovensku zhruba již rok a půl uvádějí na cenovkách dvoje ceny. Přesto téměř polovina lidí stále při nákupu přemýšlí v korunách a jen necelá pětina Slováků si obsah nákupního košíku spočítá v eurech.

Na euro si lépe zvykli mladí lidé. A dobře přijali novou měnu také ti Slováci, kteří jezdí často do zahraničí, dodala Gyárfášová. Průzkumu se zúčastnilo 1036 respondentů starších 18 let.

ČTK