21. srpna 2011 19:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vicenová: Jediný cíl? Musíme zachránit euro

Milena Vicenová  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milena Vicenová | foto: Jan Vytopil, SZ Brusel Reprofoto

PRAHA Rozpad eurozóny by měl nesmírné ekonomické následky pro všechny země Evropské unie včetně České republiky, reagovala na dění kolem současné dluhové krize česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy přišli na mimořádné schůzce tento týden s novými návrhy, jak krizí zmítanou eurozónu zachránit. Požadují mnohem větší integraci.

ČTĚTE TAKÉ:

Měla by vzniknout i takzvaná společná ekonomická vláda v čele s Hermanem Van Rompuyem a sladit by se prý měly jednotlivé země i v otázce daní. Někteří kritici za tímto krokem vidí větší kontrolu nad zeměmi eurozóny, a mluví dokonce o tom, že státy tak ztratí svou suverenitu. To ale česká velvyslankyně odmítá.

"Já teď vidím jediný cíl – zachránit euro. Je potřeba stabilita a tomu se musí podřídit ostatní věci," říká Vicenová v rozhovoru pro LN.

Sarkozy v úterý řekl, že on i Merkelová chtějí "skutečnou evropskou ekonomickou vládu", kterou by tvořili šéfové států a vlád všech zemí eurozóny. Scházet by se měla dvakrát ročně.

ČTĚTE VÍCE:

Vicenová zatím na veškeré tyto informace nahlíží s rezervou. "Zatím to berme jen jako výsledky schůzky, musí se k tomu vyjádřit i ostatní státy eurozóny a i ty země, které stojí mimo. Určitě to nevyvolá velké nadšení třeba Švédů nebo Britů," říká Vicenová.

Jak dodává, i pro Česko je nepříjemné, že se nebude těchto summitů účastnit, protože tak zůstáváme bez informací. To je ostatně věc, která vadí i Polákům, kteří nyní EU předsedají a argumentují tím, že alespoň oni by měli vědět, o čem se v uzavřeném okruhu zemí eurozóny jedná.

Jak Vicenová poznamenává, nervózní atmosféra kolem krize doléhá v Bruselu na všechny země. "Je to navíc už i trochu stresující, protože se to táhne dlouho," říká.