Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vichřice Eberhard za sebou nechala spoušť. Škody dosahují 100 milionů korun

Hasiči v neděli zasahovali v Ostrově na Karlovarsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči v neděli zasahovali v Ostrově na Karlovarsku. | foto: ČTK

Praha  Škody za více než 100 milionů korun, poničené lesy a řadu míst bez proudu za sebou nechala v Česku vichřice Eberhard. Pojišťovny již začaly vyplácet klientům peníze, zatímco lidé ještě stále hlásí další škody. V úterý odpoledne také stále zůstávaly bez elektřiny tisíce odběratelů. Vichřice zasáhla o víkendu a v noci na pondělí velkou část republiky. Měla místy sílu orkánu, třeba na Sněžce dosáhla v nárazech rychlosti přes 206 kilometrů za hodinu.

Škody způsobené vichřicí rychle rostou. U největších pojišťoven se zjistilo, že už překročily stovku milionů korun. Následky ale zřejmě nebudou tak velké jako po orkánech z minulých let, kdy Kyrill způsobil škody za 2,2 miliardy a Herwart škody za 1,5 miliardy. Domácnosti i firmy hlásí pojišťovnám nejčastěji poškozené střechy a okna, zničené přístřešky nebo rozbitá auta. Netradiční pojistnou událost nahlásil třeba klient Allianz, kterému vítr sebral kurník s exotickými slepicemi.

Stromy popadaly na silnici spojující Brtnici a Bransouze v kraji Vysočina.
V Ostrově v pondělí odklízeli trosky střechy stržené větrem z budovy finančního...

Vichřice poškodila v noci na pondělí třeba několik desítek tisíc stromů v lesích v Olomouckém kraji - v Jeseníkách i okolí Olomouce. Tamní lesy na mnoha místech zdevastovaly kvůli velkému zastoupení smrků už předchozí větrné kalamity i sucho a přemnožený kůrovec. Majitelé lesů nyní zahájili likvidaci rozsáhlých polomů, aby kůrovci na jaře nedali další příležitost k množení. Lidé by do větrem poškozených lesů neměli vstupovat.

Ačkoli se vítr již v pondělí uklidňoval, dnes ještě následky vichřice přetrvávaly. V pondělí ráno bylo v celém Česku bez proudu kolem 315 000 odběratelů elektřiny. Energetikům se sice podařilo většinu poruch odstranit, ale kolem 14:00 bylo stále bez proudu kolem 6000 odběratelů energetické firmy ČEZ, oznámila mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová. V osmi okresech na severu Česka tak stále trvá kalamitní stav. Odvolán by mohl být v úterý večer. Společnost E.ON, která působí ve třech krajích, už dodávky proudu obnovila.

Silný vítr se vrátí

Nadále také nejezdí vlaky na trati mezi Táborem a Bechyní v jižních Čechách. Padlé stromy tam poškodily trolejové vedení. Nasazena byla náhradní autobusová doprava. Provoz bude přerušen asi do dnešního večera.

Kvůli popadaným stromům ještě zůstala uzavřená zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce. Vichřice v rozlehlém areálu vyvrátila a polámala desítky stromů, které zatarasily cesty a poškodily výběhy. Kvůli tomu uteklo z výběhů několik jelenů sika, daňků a také kozorožců. Zoo by chtěla znovu otevřít brány návštěvníkům ve středu, uvedla mluvčí zahrady Karla Břečková.

V noci na středu se do části republiky silný vítr vrátí. Nebude ale zřejmě mít takovou sílu jako vichřice Eberhard. V nárazech může dosáhnout rychlosti kolem 70 kilometrů za hodinu, uvádí aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Foukat bude asi hlavně v západní polovině Čech, na severu Moravy a ve Slezsku. Pro část regionů platí výstraha před větrem až do středečního večera.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...