4. června 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vietnamci mají v Česku už tři tisíce večerek

S láskou. V průjezdech se zelenině daří, je tam dobré odvětrávání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S láskou. V průjezdech se zelenině daří, je tam dobré odvětrávání. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Vietnamských večerek rychle přibývá. Aktuálně už jich je v Česku přes tři tisíce. Roční tržby činí podle informací LN přes třicet miliard korun.

Vietnamcům se postupně daří obsazovat i ta místa, kde předtím jiní provozovatelé obchodů zkrachovali, a udržet se i tam, kde je vysoká konkurence. Mají totiž oproti Čechům několik výhod.

"Za prvé jsou velmi pracovití. Nevadí jim otevřít obchod v pět ráno a zavřít jej v 11 hodin večer. Ve velkoobchodech jsou jako první (ve dvě ve tři ráno), a zatímco Češi vyspávají, vyberou si vietnamští obchodníci nejlepší zboží," říká Phong Dang Van, který v Česku žije už dvacet let.

Velká část prodávaného zboží pochází z obchodů typu Makro či Kaufland, kde vyhledávají slevy. "Když vietnamský obchodník zjistí, že třeba někde zlevnili, byť jen o 20 haléřů, pojede tam. Oni jsou tak vychovaní," potvrzuje předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

jušKamila Jušková