29. března 2013 10:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vinaři letos zdraží až o desetinu. Důvodem jsou květnové mrazy

Víno (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Čeští vinaři zdražují. Důvodem je nízká loňská úroda, kterou způsobily květnové mrazy. Podle tajemníka Svazu vinařů Martina Půčka lze u vína očekávat navýšení cen až o deset procent. Zdražování v tuzemsku tak kopíruje situaci jinde v Evropě.

Cena vína stoupá ve většině evropských států. Například v sousedním Rakousku je dnes litr vína zhruba o třetinu dražší než v Česku. "Růst cen u nás souvisí s loňskou neúrodou. Už se to začalo projevovat loni u nejlevnějších vín, jejichž cena stoupla ze 12 korun na litr na 16," uvedl Půček.

Situace má dopad i na velké firmy v oboru. Znovín Znojmo to pocítil na hospodářských výsledcích. Poprvé od konce 90. let byl loni ve ztrátě.

Vinice jsou všude, kam dohlédnete.

"Stále nám vzrůstá cena vstupní suroviny a nedaří se nám to nahradit při prodeji," uvedl ekonomický náměstek Znovínu Štěpán Bilíček. Firma podle něj plánuje zdražení vína. V některých případech se už s odběrateli dohodla.

"Jednáme o zdražení od ledna s obchodními řetězci," uvedl Bilíček. Podle něj je cílem zvýšení prodejní ceny v jednotkách procent. Také největší tuzemská vinařská a vinohradnická skupina Bohemia Sekt zvyšuje od dubna ceny některých výrobků, především sektů a tichých vín.

"Navýšení se pohybuje od 0,80 Kč do deseti korun na láhev bez DPH, tedy v průměru 5,50 Kč na láhev. Nejprodávanějšího výrobku, sektu Bohemia Sekt demi sec 0,75 litru, se ale cenová úprava nedotkla," řekl jednatel společnosti Ondřej Beránek. Důvodem zdražení je podle něj především výrazný nárůst cen vína v celém regionu střední a jižní Evropy.

Víno už zdražily Templářské sklepy Čejkovice. "Ceny jsme zvedali od ledna do března v řádu jednotek procent. Jde to průřezem celého sortimentu, týká se to zejména jakostních vín," řekl obchodní ředitel Templářských sklepů Čejkovice Lukáš Lukáš.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Půčka ke zdražení přistoupily i další firmy v oboru - Habánské sklepy nebo Víno Mikulov ze skupiny Bohemia sekt.

Výběrově zvedlo ceny i středně velké vinařství Lahofer. U přívlastkových vín, která tvoří 80 procent produkce společnosti, firma ceny nemění. "O čtyři procenta jsme zdražili pouze vína jediné řady, a to vína v lahvích typu bordó se šroubovým uzávěrem, která tvoří asi 20 procent celkové produkce. Důvodem byl růst DPH a částečně i nižší úroda v loňském roce a relativní nedostatek suroviny," uvedl obchodní ředitel Daniel Smola.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!