14. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vinaři na Hradišťsku vyhlížejí deště, hrozny jsou tvrdé a zelené

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

UHERSKÉ HRADIŠTĚ Letošní rok pro vinaře na Uherskohradišťsku zatím nevypadá dobře. Trápí je velké sucho a hrozny nedozrávají, říká ředitelka okresní agrární komory Uherské Hradiště Karla Malinová.

"Ještě před čtrnácti dny jsme se domnívali, že vinaři nebudou mít problémy s extrémním suchem. Již se ale začaly projevovat choroby, které se těžko zvládají chemickým ošetřením. Víno špatně dozrává, vypadá to, že bude malá výlisnost," uvedla Malinová.

Víno podle jejích slov potřebuje nyní především vláhu. "Pokud by zapršelo, tak ještě nehážeme flintu do žita," poznamenala. V uherskohradišťském okrese však prší minimálně. "Poprvé zapršelo asi před týdnem, jsme asi v nějakém dešťovém stínu," uvedla ředitelka.

Zrníčka na hroznech by se měla nyní správně již nalévat a začít zrát. "Ale jsou tvrdá a zelená, už je to trošku zpožděné," podotkla Malinová.

ČTĚTE TAKÉ:

Vinaři jsou stejně jako jiní zemědělci zcela závislí na počasí. "Ročníky jsou různé, někdy to vymrzne, jindy je sucho," poznamenala. Loňský rok byl však podle ní dobrý. "Vinaři si ho velmi pochvalovali. Víno mělo dostatek cukru i kyselin, a pak to víno má z čeho žít, jak říkají. Může se archivovat a dlouho vydrží," uvedla Malinová.

Ve Zlínském kraji se víno pěstuje prakticky jen na Uherskohradišťsku, které spadá do Slovácké vinařské podoblasti, táhne se od Břeclavi podél hranic se Slovenskem až k Uherskému Hradišti.

Lidovky.cz, ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.