21. dubna 2009 15:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vinaři v Česku zdvojnásobili výrobu

České vinice byly loni mimořádně plodné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České vinice byly loni mimořádně plodné. | foto: Lidové noviny

PRAHA Tuzemská produkce vína se v loňské sezoně hlavně díky novým vinícím takřka zdvojnásobila na rekordních 820 tisíc hektolitrů. Podle odhadu Svazu vinařů by letošní výroba vína mohla ještě vzrůst až na 840 tisíc hektolitrů.

Vyplývá to ze situační zprávy, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Výrazné zvýšení produkce vína Antonín Králíček z MZe přisoudil zejména tomu, že začaly plodit vinice vysázené před čtyřmi lety. Zatímco v roce 2000 zaujímaly plodné vinice plochu 11.236 hektarů, tak nyní se jejich rozloha díky podpoře státu pohybuje kolem 17.000 hektarů.

Loňský výrazný nárůst produkce vína byl podle odborníků ovlivněn i tím, že předloňská úroda byla kvůli jarním mrazům nižší a celková výroba vína tehdy činila 434.000 hektolitrů. V předchozích letech se přitom průměrná produkce pohybovala kolem 550.000 hektolitrů.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.