Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Virtuální měna Bitcoin se dělí. Vzniká klon, majitelé o peníze nepřijdou

Kybernetická měna bitcoin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kybernetická měna bitcoin. | foto: Reuters

NEW YORK Digitální měna bitcoin v úterý zřejmě získá svůj klon nazvaný bitcoin cash. Odštěpit se od hlavního trhu a založit si vlastní měnu se rozhodla skupina vlivných uživatelů, kteří nejsou spokojeni s navrhovanými technologickými změnami digitální měny. Majitelé populární kryptoměny o své peníze nepřijdou.

Dlouhodobé neshody mezi dvěma významnými skupinami uživatelů digitální měny bitcoin mají vyústit v její dnešní rozdělení na dvě větve. Nově tak bude pokračovat aktualizovaná verze dnešního platidla, která ponese tentýž název, a vedle toho vznikne nový odštěpek s názvem bitcoin cash.

Příčinou jsou rozdílné představy o fungovaní kryptoměny. Zatímco jedni žádali, aby systém umožňoval zpracování více transakcí a zlepšoval fungování sítě, druzí, kteří vydělávají především na transakčních poplatcích, toho příliš měnit nechtěli.

„Existuje určitá skupina, která je pevně rozhodnutá, že chce bitcoin cash za každou cenu, takže k rozdělení dojde. Nicméně v bitcoinové komunitě jde o relativně malou skupinu, takže nečekám, že dojde na trhu k něčemu dramatickému,“ říká Marián Jančuška, provozovatel prvního bitcoinového automatu v Evropě.

Jeho slova potvrzují i další. „K rozdělení dojde. Co se stane s hodnotou jedné a druhé měny krátce po rozdělení, přesně nikdo neví,“ říká Jiří Šatánek, který do bitcoinů investuje.

Vývoj hodnoty bitcoinu

Rozhodně to neznamená, že lidé o své peníze přijdou. Oproti dnešku ale budou mít po rozdělení ve svých digitálních peněženkách jak současné bitcoiny, tak odštěpek.

Běžného uživatele, kterého nový bitcoin cash nezajímá, se rozdělení příliš nedotkne. „Majitelům bitcoinů se nic nestane. Bitcoinové transakce budou stále v bitcoinech. Jediné, co se stane, že pokud to bude podporovat peněženka, tak dotyčný uživatel bude mít obě měny, s nimiž bude moci nakládat,“ říká Pavel Ševčík z Paralelní Polis, kde lze kryptoměnami, jako je bitcoin či litecoin, platit například za kávu.

Drtivá většina systémů bude ale akceptovat pokračovatele dřívější měny.

Experti radí: Stáhnout z oběhu

Přesto je podle odborníků lepší s bitcoiny v následujících dnech příliš neobchodovat. „Já bych bitcoiny držel, ale určitě ne někde na burze u třetí strany, kde nevíte, co se stane. Rozhodně je dobré je mít ve své digitální peněžence, kterou máte zálohovanou a jako jediný k ní máte klíče. V tuto chvíli bych je stáhl ze všech burz a obchodů,“ říká Jančuška, který dodává, že u svého bratislavského bankomatu v posledních dnech právě kvůli nejistému vývoji omezoval jejich směnu. Zbytek bitcoinů, který se nesměnil do včerejška, pak stáhl z oběhu.

Právě následující vývoj kryptoměny, která je známá svou vrtkavostí, zajímá miliony jejích uživatelů. „Určitě je z hlediska uživatele dobré si počkat a teď neobchodovat. Výjimkou může být bitcoin cash, který – pokud je to pravda – bude rapidně klesat, a proto je dobré ho obratem prodat,“ říká Šatánek.

Příležitost pro spekulanty

Podle dosavadního chování aktérů se ale zatím zdá, že nový bitcoin cash poslouží části komunity, především spekulantům, jako zdroj potenciálního zisku.

„Pozoruji, že všichni stojí o bitcoin cash proto, aby ho mohli obratem prodat. Objevila se tu určitá skupina spekulantů, kteří nově nakoupili bitcoiny a teď na tom chtějí vydělat,“ říká Ševčík. „Cena bitcoin cash půjde podle mého názoru rázem dolů, jestliže ho všichni chtějí se záměrem ho obratem prodat. Určitě spousta lidí dnes doufá v to, že tato větev zanikne nebo bude marginalizována,“ dodává.

I podle Šatánka se na trhu objeví spousta spekulantů. „Podle mne teď na počátku budou mezi uživateli bitcoin cash hlavně spekulanti. Ti si budou hrát, řekněme, v následujících 14 dnech s jeho cenou. Jistě ale existuje určitá skupina, která o bitcoin cash skutečně stojí,“ dodává.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...