29. října 2012 18:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Virus vydávající se za českou policii zablokuje počítač a žádá výkupné

Počítačová bezpečnost - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačová bezpečnost - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Škodlivý program z Česka zamyká uživatelům počítače a požaduje peníze za odblokování. Ty se strhnou po zavolání na prémiovou linku. Uvedla to antivirová společnost AVG ve své zprávě o bezpečnosti internetu za 3. čtvrtletí.

Trojský kůň pod označením ransomware zamkne uživatelův počítač a za jeho zpětné odblokování požaduje po uživateli peníze. Často se ransomware vydává například za hlášení tajné služby či policie nebo varuje, že byl počítač napaden virem, a za poplatek nabízí řešení. Česká verze je podle zástupců AVG poměrně primitivní a není výrazně úspěšná.

ČTĚTE TAKÉ:

Poté, co je počítač zablokovaný, je uživatel v české verzi programu vyzván, aby odeslal sms s kódem GP_698948 nebo tento kód sdělil telefonicky na čísle 9000999. To je zpoplatněné 99 Kč. Následně by měl uživatel obdržet kód na odblokování. Podle zjištění AVG je správný kód pro odblokování "SoNNy".

Virus v mobilu se vetře do bankovního účtu

V posledním čtvrtletí se také zejména v mobilních telefonech na platformě Android šířil škodlivý software známý jako Zitmo (neboli Zeus-in-the-Mobile). Ten se bez vědomí uživatele dostane do jeho mobilního přístroje, který postupně nenápadně předá do rukou kyberzločince.

Jemu to umožní ukrást přístupová hesla do internetového bankovnictví a vybílit uživatelův účet. Zitmo napadá dvoustupňový autentizační proces, který banky zavedly k ochraně svých zákazníků.

Proces zahrnuje tradiční ověření pomocí uživatelského hesla a také autentizačního číslo transakce (TAN), jež obdrží zákazník banky na mobil v textové zprávě.

Zitmo umí narušit tuto textovou komunikaci mezi uživatelem a bankou, posbírá přístupové údaje a může se nerušeně dostat na uživatelův bankovní účet.

"Zitmo není novým škodlivým kódem jako takovým, ovšem způsob, jakým ho kyberzločinci používají, nám potvrzuje, že vzrůstá trend útoků pomocí sociálního inženýrství, díky němuž se kyberzločinci lépe vžívají do zvyků uživatele," uvedl Tony Anscombe z AVG.

ČTK, Lidovky.cz

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na Lidovky.cz