27. dubna 2010 10:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Visa konečně ustoupila obchodníkům, sníží poplatky za platby kartou

Platební karty VISA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platební karty VISA | foto: Reprofoto

BRUSEL Karetní společnost Visa Europe nabídla snížit poplatky z domácích transakcí debetními kartami o 60 procent na 0,2 procenta z obratu. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž by nabídka mohla vést k ukončení antimonopolního vyšetřování, které v tomto odvětví provádí Evropská komise (EK). Lobbistická organizace Euro Commerce ale není s nabídkou spokojena.

"Vítám ochotu společnosti Visa Europe snížit multilaterální poplatky za směnu a změnit svá pravidla tak, aby byla průhlednější," reagoval komisař EU pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Mluvčí komise Amelia Torresová řekla, že snížení poplatků za mezinárodní platební transakce by činilo 30 procent.

Čtěte více:

Komise uvedla, že po obvyklých interních procedurách bude návrh společnosti Visa testován v tržních podmínkách. Nabídka Visy pak bude závazná a pokud jde o poplatky za transakce z debetních karet, komise už nebude v šetření monopolních praktik pokračovat.

Pouhý kompromis
Organizace Euro Commerce, která lobbuje za zájmy maloobchodních firem, nabídku považuje za pouhý kompromis, který je navíc podle ní zradou na maloobchodních podnicích i spotřebitelích. Návrh prý neřeší neopodstatněné poplatky za používání kreditních a dalších karet.

"U daní z těchto plateb je to nevýrazný kompromis, který je pro spotřebitele velmi špatným precedentem," podotkl generální tajemník Euro Commerce Xavier Durieu. Komise uvedla, že v šetření monopolních praktik v otázce poplatků, jimiž Visa zatěžuje transakce kreditními kartami, nadále pokračuje.

Komise uvedla, že snížení poplatků, jak je navrhuje Visa, je v souladu s podobným snížením, které už v dubnu 2009 oznámila konkurenční asociace MasterCard. Kreditní a debetní karty Visa se na celkovém počtu platebních karet vydaných v evropském hospodářském prostoru (EEA) podle komise podílí asi z jedné třetiny.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...