8. března 2011 12:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Víte, co otevíráte? Přílohy PDF se staly účinným nosičem virů

Počítačová bezpečnost - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačová bezpečnost - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Dokumenty PDF patří mezi nejčastěji používané formáty pro sdílení dokumentů na webu. Pomocí tohoto formátu si můžeme emailem posílat knihy, manuály či zápisky ze školení a přednášek. Uživatelé Windows by se ale měli mít na pozoru. Internetoví útočníci se zaměřili právě na tento formát.

Podle společnosti Symatec bylo během roku 2009 byl formátu PDF jako nástroje cíleného útoku použito v 52,6 procentech případů, v roce 2010 byl zaznamenán nárůst o 12,4 procenta až na 65 procent. Pokud by tento trend pokračoval, v polovině roku 2011 by mohlo až 76 procent cíleného malwaru zneužívat právě PDF.

Na co si dát pozor?

Hlavním tématem nebezpečných PDF příloh jsou cenné papíry, sekundují nabídky farmaceutických výrobků a další témata, která dobře známe z ostatních forem spamu.

Dokumenty PDF lze zneužít například spuštěním vloženého kódu. Prohlížeč Adobe Reader vás ale obvykle nejprve varuje a zeptá se, zda chcete aplikaci opravdu otevřít. Pak záleží jen na pozornosti uživatele. Objevily se již ale také vylepšené malwary, před kterými vás počítač varovat nedokáže.

Nebezpečné PDF formáty se nejčastěji šíří dvěma způsoby. Jako příloha hromadně rozesílaného emailu anebo skrze přímé stažení z webových stránek. Nejsnažší obranou je tedy zkrotit svou zvědavost a neznámé či nevyžádané soubory neotevírat.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
BUSINESS DEVELOPMENT MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 85 000 - 95 000 Kč