Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
28. ledna 2011 16:39, aktualizováno  16:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vítek má další dluhopisy Sazky, může vetovat rozhodování věřitelů

Podnikatel Radovan Vítek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Radovan Vítek. | foto: Stanislav PeškaČTK

PRAHA Podnikatel Radovan Vítek získal další velký balík dluhopisů Sazky. Informaci potvrdil Vítkův právník Tomáš Rybář s tím, že Vítek disponuje nyní při rozhodování vlastníků dluhopisů právem veta.

Informaci přinesl server Motejlek.com. Investor Black River prodal dluhopisy Sazky a bondy emitované Sazkou do Vítkových rukou, respektive jedné z jeho společností. Z toho prý vyplývá, že londýnský klub držitelů dluhopisů se definitivně rozpadá a nebude schopen odhlasovat žádost Sazky o moratorium.

Šéfové Sazky údajně začali jednat s věřiteli o možnosti požádat soud o moratorium, kterým by na tři měsíce odvrátili hrozící úpadek společnosti.

"O moratoriu jednáme," citovaly Hospodářské noviny Martina Ulčáka, který Sazku zastupuje. Podle HN musí ochranu před věřiteli schválit nadpoloviční většina těch, kterým Sazka dluží.

Martin Ulčák

Vítek údajně koupil v posledních dnech dluhopisy Sazky za zhruba 290 milionů korun od UniCredit Bank, čímž kontroloval zhruba 25 procent dluhopisů Sazky.

Vítek je dominantním držitelem dluhopisů

Vítek se nyní stal dominantně největším držitelem dluhopisů Sazky. Valná hromada držitelů dluhopisů Sazky by se měla podle dřívějších informací sejít v nejbližších dnech, přesný termín konání nebyl oficiálně oznámen.

Městský soud v Praze dostal od Vítkovy firmy Moranda návrh na zahájení insolvenčního řízení se Sazkou 17. ledna. Sazka musí do 20 dnů ode dne doručení usnesení o zahájení řízení poslat soudu svoje vyjádření k Vítkově návrhu. Musí také předložit celý seznam majetku včetně dlužníků a věřitelů i seznam svých zaměstnanců a listiny, které dokládají úpadek nebo hrozící úpadek.

Skoupené pohledávky Sazka neuznává

Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun. Sazka ale jeho pohledávky neuznává a tvrdí, že není v insolvenční situaci. Vítek však míní, že Sazka je v insolvenční situaci, protože je předlužená a její celkové závazky přesahují deset miliard korun.

Generální ředitel Sazky Aleš Hušák a předseda ČSTV Pavel Kořan na jednání senátního podvýboru

Vlastní jmění Sazky má podle Vítka zápornou hodnotu. Řešením je restrukturalizace firmy, při níž by Sazka vydala nové akcie v objemu deseti miliard korun. Vítek počítá i s odstraněním nynějších akcionářů Sazky, kteří firmu podle něj do potíží přivedli.

Sazka čelí problémům zejména kvůli vysokým splátkám za výstavbu pražské O2 areny držitelům dluhopisů. Firma vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.